chemistry

For another picnic, you want to make hamburgers with pickles, again without having any left over. You need to balance the number of packages of buns (which usually contain 8 buns) with the number of packages of hamburger patties (which usually contain 12 patties) and the number of jars of pickles (which contain 18 slices). Assume that each hamburger needs three pickle slices.
What is the smallest number of packages of buns, packages of patties, and jars of pickles, respectively?

  1. 👍 0
  2. 👎 1
  3. 👁 3,859
  1. Buns......meat.......pickle
    ..8/pk....12/pk......18/pk
    ..4 hamb..12 hamb....6 hamb

    The least common denominator for these three numbers is 24. Try it.
    pk buns = 24/4 = 6 pk
    pk patties = 24/12 = 2 pk
    pk pickles = 24/6 = 4 pk

    See if that works.
    buns: 6 pk x 8 buns/pk x 1 hamb/2 buns = 24 hamburgers.

    patties: 2 pk x 12 patt/pk x 1 hamb/patt = 24 hamburgers.

    pickles: 4 pk x 18 pick/pk x 1 hamb/3 pick = 24 hamburgers.

    Check my work.

    1. 👍 1
    2. 👎 2
  2. The answer above is correct if each burger only needed 1 pickle, but in the question it says it needs 3 each so you have to triple the pickle number.

    1. 👍 1
    2. 👎 0

Respond to this Question

First Name

Your Response

Similar Questions

  1. Chemistry

    In Part C, you determined that the proper ratio of packages of buns, packages of patties, and jars of pickles is 3:2:4. If you want to feed at least 540 people, but also maintain the proper ratio, what minimum number of packages

  2. Algebra Plz help :)

    Keysha randomly surveyed 150 people at a football game last weekend to find out whether they like hot dogs, hamburgers, or nachos. Of the 850 people at the game, how many should she expect to like both hot dogs and hamburgers. 24

  3. marketing

    You have been hired as a marketing consultant to Johannesburg Burger Supply, Inc., and you wish to come up with a unit price for its hamburgers in order to maximize its weekly revenue. To make life as simple as possible, you

  4. Chemistry

    For another picnic, you want to make hamburgers with pickles, again without having any left over. You need to balance the number of packages of buns (which usually contain 8 buns) with the number of packages of hamburger patties

  1. math

    2) Sven sells hamburgers at a ballpark. He earns $7.50/hour, plus $0.40 for each hamburger he sells. b) How many hamburgers must Sven sell to earn $100 in a 6.5 shift? How many hamburgers must Sven sell to earn $100 in a 6.5

  2. calc

    You have been hired as a marketing consultant to Johannesburg Burger Supply, Inc., and you wish to come up with a unit price for its hamburgers in order to maximize its weekly revenue. To make life as simple as possible, you

  3. Algebra

    On Wednesday, a local hamburger shop sold a combined total of 408 hamburgers and cheeseburgers. The number of cheeseburgers sold was three times the number of hamburgers sold. How many hamburgers were sold on Wednesday?

  4. Math. HELP!

    Hot dogs and Hamburgers: The caterer for your class picnic charges $1 for each hotdog and $2 for each hamburger. You have $48 to spend. Write a model that shows the different numbers of hot dogs and hamburgers that you could

  1. SOMEONE HELP PLEASE..DUE AT MIDNIGHT

    Hot dogs and Hamburgers: 1.) The caterer for your class picnic charges $1 for each hotdog and $2 for each hamburger. You have $48 to spend. Write a model that shows the different numbers of hot dogs and hamburgers that you could

  2. math

    A small grill can hold two hamburgers at a time. If it takes 5 minutes to cook one side of a hamburger, what is the shortest time needed to cook both sides of five hamburgers? 30 15 20 25

  3. math

    At a concession stand seven hot dogs and four hamburgers cost 14.00 dollars. Four hot dogs and seven hamburgers cost 16.25. find the cost of one hot dog and one hamburger. Timed please hurry.

  4. Economics

    Ashley is currently consuming 10 hot dogs and 8 hamburgers a week. The last hot dog she consumed yielded 20utils while the last hamburger she ate gave her 25utils. If hot dogs cost $2 and hamburgers cost $2.50, is Ashley consuming

You can view more similar questions or ask a new question.