Algebra

Brett made muffins for his grandmother, but he gave his friend Steve 1/8 of the muffins. Then Brett saw Dori and gave her 1/3 of what he had left. Then he saw Shiela and gave her 1/7 of what he had left. By the time he arrived at his grandmothers house there were only 12 muffins.

a. How many muffins did Brett make?
b. How many muffins did he give to each person?

Please explain

Thanks,

Mark

  1. 👍 0
  2. 👎 0
  3. 👁 53
asked by Mark
  1. X - 1/8X - (1/3 * 7/8)X - (1/3 * 7/8 * 1/7)X = 12

    Solve for X to get total. Multiply by the indicated fractions to get the muffins given to each person.

    I hope this helps. Thanks for asking.

    1. 👍 0
    2. 👎 1
    posted by PsyDAG

Respond to this Question

First Name

Your Response

Similar Questions

  1. Math

    Amy baked some chocolate and vanilla muffins. She gave away 3/5 of the chocolate muffins and 1/7 of the vanilla muffins. She gave exactly half of the total number of muffins. In the end, she was left with 24 more chocolate muffins

    asked by Shermaine on May 23, 2016
  2. math

    Students are baking muffins to sell to raise money. They bake muffins in trays of 24 muffins each. They want to divide the muffins on each tray into equal packets. Which packet size would result in muffins from each tray being

    asked by sally on March 27, 2013
  3. math

    hannah made 4 dozen muffins. list the ways in which she could package the muffins so that there would be the same number of muffins in each package with no muffins left over

    asked by kamleen on August 2, 2010
  4. algebra

    Ms. Lembright ordered the types of muffins below for a class party. • 12 blueberry muffins for $7.20 • 8 chocolate muffins for $4.40 • 6 raisin muffins for $4.50 What type of muffin costs the least?

    asked by Anonymous on April 24, 2012
  5. math

    Ms.Lembright ordered the types of muffins below for a class party -12 blueberry muffins for $7.20 -8 chocolate muffins for $4.40 -6 raisin muffins for $4.50 What type of muffin cost the least? show your work please help me!!?

    asked by ashley on April 15, 2012
  6. math help please

    Miranda baked 48 muffins to sell at the school bake sale. She sold 2/3 of the muffins and gave the rest to her friends to eat. How many muffins did she sell?

    asked by erika on January 12, 2016
  7. math

    A bakery can sell muffins for $1 each. If it costs the bakery $5 to make 20 muffins, what percent of the money made from muffins sales is profit

    asked by rachie on February 26, 2013
  8. math

    3/7 of the muffins in the bakery were carrot muffins. The number of blueberry muffins was twice the number of multi grain muffins. The number of multi-grain muffings was 1/3 the number of banana muffins. If there were 108

    asked by Anonymous on November 8, 2012
  9. Math

    Anna bakes 12 blueberry muffins, 20 bran muffins and 8 apple muffins. what % of muffins are blueberry. show all work

    asked by Nerd1234 on January 10, 2016
  10. math

    a local resturant sells muffins in boxes of 6, 9, and 20. determine whether the following amounts of muffins can be purchased. number of drsired muffins 15,99, 19, 48,76

    asked by rivul on January 16, 2012

More Similar Questions