math word problems.

The candy factory sells three times as many mints as it sells almonds bars. It sells half as many almond bars as it sells caramels. If It sells 3,750 cases of mints each month, how many caramels does it sell in one month?

  1. πŸ‘ 0
  2. πŸ‘Ž 0
  3. πŸ‘ 86
asked by Anonymous
  1. m = 3a
    a = c/2
    m = 3750
    Now just substitute:
    c = 2a = 2(m/3) = 2(3750/3) = 2500

    1. πŸ‘ 0
    2. πŸ‘Ž 0
    posted by Steve

Respond to this Question

First Name

Your Response

Similar Questions

  1. math

    the melt in your mouth chocolate factory sells three times as many mints as it sells almond bars.it sells half as many almond bars as it sells caramels.if it sells 3,750 cases of mints each month,how many caramels does it sell in

    asked by felix on September 20, 2011
  2. Math

    The melt in your mouth chocolate factory sells three times as many minutes as it sells almond bars it self have this many almond bars as it sells caramels if it sells 3750 cases of minutes each month how many karma says it’s all

    asked by Anonymous on September 3, 2018
  3. Math

    Robin and Emily are selling boxes of candy bars. Robin sells 36 boxes of candy and Emily sells 24 boxes of candy. Which expression, using the form a(b+c), represents the amount they sold together a. 2(12+24) b. 4(9+6) c. 24 (6 +

    asked by Matt on October 4, 2016
  4. Math

    Robin and Emily are selling boxes of candy bars. Robin sells 36 boxes of candy and Emily sells 24 boxes of candy. Which expression, using the form a(b+c), represents the amount they sold altogether? a. 2(12+24) b. 4(9+6) c. 24(6 +

    asked by Matt on October 4, 2016
  5. Analytic Geometry(Math)

    A shopkeeper packages together two types of hard candy: peppermint and cinnamon. Separately, the peppermint candy sells for $1.80/kg and the cinnamon candy sells for $2.40/kg. Determine the amount of each type of candy that is

    asked by Robynn on December 19, 2006
  6. Math - Algebra (Dry Mix)

    A candy store sells almonds for $18 per kilogram and peanuts for $8 per kilogram. If it sells 20 kilograms of mixed nuts for $10 per kilogram, how many kilograms of almonds are in the mixed nuts?

    asked by Raz on September 22, 2013
  7. math

    Brown earns a dollar for every candy he sells. If he sells 30 candies, how much will he earn? Please show me the work.

    asked by crystal on February 10, 2015
  8. How to solve algebra word problems

    Pecans sells for $3.50 a pound. Almonds sells for $5 pound. How many pounds of each should be used to make 15 pounds of mixture that sells for $4 a pound?

    asked by Mary on November 3, 2017
  9. Math

    what is the unit price if a 4-pack of candy bars sells for $2.12

    asked by tazzy on March 27, 2017
  10. intermediate algebra

    Oh Nuts! sells pistachio kernels for $6.50 per pound and almonds for $8.00 per pound. How much of each type should be used to make a 50lb mixture that sells for $7.40 per pound?

    asked by Anonymous on February 7, 2011

More Similar Questions