math

Ellen wishes to mix candy worth $1.64 per pound with candy worth $3.46 per pound to form 20 pounds of mixture worth $3.00 per pound. How many pounds of the more expensive candy should she use?

  1. 👍
  2. 👎
  3. 👁
  1. let the amount of expensive candy be x pounds
    then the amound of cheaper candy would be 2-x pounds

    solve for x:

    3.46x + 1.64(20-x) = 3.00(20)
    I suggest multiplying each of the three terms by 100

    1. 👍
    2. 👎
  2. Thank you Reiny!

    1. 👍
    2. 👎

Respond to this Question

First Name

Your Response

Similar Questions

  1. Math

    Johns house is 12 miles away from school. He is 2/3 a way from home. How many miles has he walked? A.8 B.16 C.18 D.24 Jill bought a 9-pound bag of cat food for her cats. She has used 4/5 of the bag. How many pounds has she used

  2. Algebra/Math

    What is the sum of 5/6 + 2/3? My answer is 1 1/2. Cody has 6 1/2 boxes of candy to share at a picnic. If he gives each person 1/3 of a box, how many people can receive candy? My answer is 19. Which of these are not rational? a.3

  3. algebra

    a candy company has 130 pounds of cashews and 170 pounds of peanuts which they combine into different mixes the deluxe has half cashews and half peanuts and sells for $7 a pound the economy mix has one third cashews and two thirds

  4. Math

    The owner of an organic fruit stand also sells nuts. She wants to mix cashews worth $5.50 per pound with peanuts worth $2.30 per pound to get a 1/2 pound mixture that is worth $2.80 per pound. How much of each kind of nut should

  1. math

    A grocer wishes to blend two different coffee brands because he wants to make a blend of 480 pounds to sell at $2.68 a pound. If he uses a brand of coffee worth $2.50 a pound with another brand worth $2.80 a pound, how many pounds

  2. Math

    Manuel bought 9 pounds of apples. He has eaten three fourths of a pound so far and has​ $15 worth of apples left. Write and solve an equation to find the cost of the apples per pound to the nearest dollar. How much did the

  3. algebra

    The manager of a bulk foods establishment sells a trail mix for $6 per pound and premium cashews for $13 per pound. The manager wishes to make a 315-pound mixture that will sell for $8 per pound. How many pounds of each should be

  4. math

    a coffee company wants a new flavor of cajun coffee. how many pounds of coffee worth $10 a pound should be added to 20 pounds of coffee worth $3 a pound to get mixture worth $6 a pound

  1. Math

    Trail mix is sold in 1 pound bags Mary will buy some trail Mix and repackage it so that each of the 15 members of her hiking club gets one 2/5 pound bag how many 1 pound bags of trail mix should mary buy to have enough trail Mix

  2. math

    Max is making trail mix. He combines 2/5 pound of dried fruit and 1/3 pound if mixed nuts. He adds sunflower seeds to make a total of 1 pound. What is the weight of the seeds?

  3. Algebra

    The owner of an organic fruit stand also sells nuts. She wants to mix cashews worth $5.50 per pound with peanuts worth $2.30 per pound to get a 1/2 pound mixture that is worth $2.80 per pound. How much of each kind of nut should

  4. math

    A store manager wishes to reduce the price of her fresh ground coffee by mixing two grades. If she has 50 pounds of coffee which sells for $1.20 per pound, how much coffee worth 80 cents per pound must she mix with it so that she

You can view more similar questions or ask a new question.