math

The Flour Power Bakery makes 200 cherry cheesecakes at a cost of $2.45 each. If a spoilage rate of 5% is anticipated, at what price should the cakes be sold to achieve a 40% markup based on cost?

  1. 👍 1
  2. 👎 0
  3. 👁 1,054
  1. since 5% are spoiled she will have only 95% of 200 or 190 pies to sell.

    cost = 2.45(200) = $490

    so her return must be 490(1.4) or $686 to make a 40% profit

    selling price per pie = 686/190 = $3.61

    1. 👍 0
    2. 👎 3
  2. wrong

    1. 👍 1
    2. 👎 0

Respond to this Question

First Name

Your Response

Similar Questions

  1. check my work

    1. Which of the following best exemplifies how Congress’s use of its weights and measures powers plays an important role in business transactions? (1 point) With uniform and consistent standards, producers are allowed to charge

  2. math

    Straub's Bakery makes 200 Danish cakes that cost $2.70 each. Straub's needs a 66% markup on cost and normally discards 10% of what it makes. At what price should Straub's sell the Danish cakes?

  3. math

    A cookie recipe calls for 3/4 of a cup of flour and makes one dozen cookies. How many cookies can you make if you have 10 cups of flour and want to use it all? I said 160 cookies. I used a proportion to solve this but is there

  4. math

    Arley’s Bakery makes fat-free cookies that cost $1.60 each. Arley expects 40% of the cookies to fall apart and be discarded. Arley wants a 35% markup on cost and produces 200 cookies. Assume that Arley can sell the broken

  1. math

    kamala had 5026 grams of flour in a canister. she bought a 4157 gram bag of flour. she poured some flour from the bag to the canister. as a result, the mass of the flour in the canister is now twice the mass of the flour left in

  2. math

    Anton wants to plant a small orchard of apple trees and cherry trees in his back yard. He has a budget of $1,000 and his plot has a maximum of 100 square feet. The apple trees he wants cost $40 each and require 5 square feet. The

  3. Math

    @ a garden store, a cherry tree cost 5 times as much as a pine tree. If the cherry tree costs $30 how much does a pine tree cost? Will it be 30 x 5?

  4. 7th grade math

    1/3 cup of flour makes 5 dinner rolls. How many cups of flour for 3 dozens rolls?

  1. math

    A bakery sells 5800 muffins in 2010. The bakery sells 7420 muffins in 2015. Write a linear model that represents the number y y of muffins that the bakery sells x x years after 2010

  2. maths

    Maisie buys a bag of flour She uses: 1/4 to bake a cake 2/5 to make a loaf a) what fraction of flour was used? b) what fraction of flour is left? Your help would be very much appreciated.

  3. math

    Luke is making pancakes. The recipe calls for 0.5 quart of milk and 2.5 cups of flour. He has 3/8 quart of milk and 18/8 cups of flour. Luke makes the recipe with the milk and flour that he has. Explain his error.

  4. math

    Betty makes pies. to make 6 pies, she uses 7 1\2 cups of flour. How many cups of flour are needed to make one pie.

You can view more similar questions or ask a new question.