Math

10.Mr. Cartwright bought 2 7/8 pounds of grapes for his lunches. If he paid $1.79 for each pound about how much did he pay for grapes?
A.6
B.3
C.7
D.4
C

17.Omar is getting a new rectangular rug for his room. His old rectangular rug is 2 meters wide and 2.7 meters long. Of Omar's new rug is 0.5 meters longer and 1 meter wider what is the perimeter of the new rug
A.7m
B.12.4m
C.6.2m
D.3.5
B

18.To get ready for a race Louise ran 1 2/3 miles on monday 2 1/4 miles on TUesday and 2 5/6 miles on Wednesday. Which procedure can Louise use to find the total number of miles she ran on these 3 days?
A.Find the product of the sum of the whole numbers and the sum of the fractions
B.Subtract the sum of the fractions from the sun of the whole numbers
C.Find the quotient of the sum of the whole numbers and the sum of the fractions
D.Add the sum of the whole numbers tot he sum of the fractions
D

  1. 👍 0
  2. 👎 0
  3. 👁 109
asked by Jerald
  1. 10. He paid $5.15, none of your choices are close to that
    $5 should have been one of the choices

    17. correct

    18. obviously D, which you picked correctly

    1. 👍 0
    2. 👎 0
    posted by Reiny

Respond to this Question

First Name

Your Response

Similar Questions

  1. Math

    10.Mr.Cartwright bought 2 7/8 pounds of grapes for his lunches. If he paid $1.79 for each pound about how much did he pay for the grapes? A.6 B.3 C.7 D.4 I have to round the answer to something but how'd you get 2.875 Ms.Sue? What

    asked by Jerald on April 13, 2013
  2. Math

    9.The formula F=9/5 C+32 can be used to convert a temperature from degrees Celsius to degree Fahrenheit. Which of the following best represents 9/5? A.9.5 B.1.8 C.1 4/9 D.9 4/5 B 10.Mr.Cartwright bought 2 7/8 pounds of grapes for

    asked by Jerald on April 13, 2013
  3. Math

    Mr.angulo buys 5/8 pounds of red grapes and 3/8 pounds of green grapes how many pounds of grapes did Mr. Angelo buy in all

    asked by Kie'Myrah on December 7, 2016
  4. math

    Jenn's mom bought 3 2/3 pounds of grapes on sunday. jenn ate 1/4 of the grapes before she did her homework. How many pounds did she eat on sunday?

    asked by strange h.w kid on April 2, 2012
  5. Math

    Jim bought 3 1/2 pounds of apples, 2 3/4 pounds of oranges, 1 1/4 pounds of grapes, and 2 5/8 pounds of bananas. If Jim gives Bill 1/5 of the fruit, how many pounds of fruit will Bill receive? This is a word problem for

    asked by Anonymous on January 20, 2015
  6. math

    rebecca bought 1 1/2 pounds of grapes, they cost her $3.72 per pound. What was the total cost of her grapes?

    asked by marie on November 2, 2015
  7. math

    Which describes the steps that can be used to solve this problem? Aurora brought 2 bags of oranges and 4 pounds of grapes to the potluck. Each bag of oranges weighed 6 pounds. What was the weight of the fruit that Aurora brought

    asked by isaiah on March 10, 2019
  8. math

    at a store you bought 2 pounds of apples and 1 1/3 pounds of grapes. If the store's scale measures to the nearest half pound, what is the range of possible actual weights for the sum of both purchases of fruits.

    asked by nancy on April 13, 2012
  9. Math

    Antoine paid $7.47 for 3 pounds of grapes. Write the cost of the grapes as a unit rate. Carla's family drove 420 miles in 8 hours. Write their average speed as a unit rate. Please help me!

    asked by Anonymous on January 9, 2014
  10. math

    Which answer describes the calculations that could be used to solve this problem? Bonita brought 3 bags of apples and 2 pounds of grapes to the picnic. Each bag of apples weighed 4 pounds. How many pounds of apples and grapes did

    asked by abdulhameed on March 4, 2016

More Similar Questions