math

Find the unit price (cost for 1 ounce), to determine which is the best buy on pasta sauce? (1 qt = 32 oz).

a) 1 qt for $1.29
b) 45 oz for $1.59
c) 48 oz for $1.79

  1. 👍 0
  2. 👎 0
  3. 👁 50
  1. Your question is incomplete

    1. 👍 0
    2. 👎 0
    posted by drwls

Respond to this Question

First Name

Your Response

Similar Questions

  1. math

    A) which is the better value a 12 ounce jar of honey for $2.25 or an 18 ounce jar of honey for $3.24? B) the supermarket displays the unit price for the 12 ounce jar in terms of cost per ounce, but displays the unit price for the

    asked by Kayla on May 11, 2014
  2. 7th grade math Ms. Sue please!

    1. Write the following ratio in simplest form: 32 min:36 min 8:9 8:36 32:9 128:144 2. Marie saved $51. On Wednesday, she spent $8 of her savings. What ratio represents the portion of her total savings that she still has left? 43:8

    asked by Delilah on October 30, 2012
  3. Math

    1. Write the following ratio in simplest form: 32 min:36 min 8:9 8:36 32:9 128:144 2. Marie saved $51. On Wednesday, she spent $8 of her savings. What ratio represents the portion of her total savings that she still has left? 43:8

    asked by Anonymous on November 12, 2015
  4. 7th grade math ASAP please

    Help please i don't understand 2, 4, and 10 quick please thanks 1. Write the following ratio in simplest form: 32 min:36 min 8:9 8:36 32:9 128:144 2. Marie saved $51. On Wednesday, she spent $8 of her savings. What ratio

    asked by Delilah on October 30, 2012
  5. Math

    1. A box of crackers has 24 grams of fat. the box contain 8 servings. What is the unit rate? A. 16 grams of fat pre serving B. 8 grams of fat per serving C. 4 grams of fat per serving D. 3 grams of fat per serving 2. A 16-fluid

    asked by Math Help on January 14, 2014
  6. Math

    1. Write the following ratio in simplest form: 32 min:36 min 8:9 8:36 32:9 128:144 2. Marie saved $51. On Wednesday, she spent $8 of her savings. What ratio represents the portion of her total savings that she still has left? 43:8

    asked by YRN DJ on November 18, 2015
  7. math

    Find three brands of a grocery item that you purchase and figure the price per unit (i.e., per ounce or pound) for each brand. Provide the item and for each brand of the item the bulk cost, unit quantity, and unit cost.

    asked by Anonymous on October 12, 2012
  8. Math Quiz

    Math Quiz please help fast Write the following ratio in simplest form: 32 min:36 min (1 point) 8:9 8:36 32:9 128:144 2. Marie saved $51. On Wednesday, she spent $8 of her savings. What ratio represents the portion of her total

    asked by Dan on December 12, 2013
  9. Math Help!!!

    The price of 10 ounces of crackers is $3.00. What is the unit price? Round your answer to the nearest cent. A. $0.15 per ounce B. $0.30 per ounce C. $0.60 per ounce D. $0.90 per ounce Is the answer B? Thank you

    asked by Callie on November 11, 2014
  10. Ratios of Similar Figures

    1. Write the following ratio in simplest form: 32 min : 36 min a. 8 : 9 b. 8 : 36 c. 32 :9 d. 128 : 144 2. In a sports equipment locker, there are 81 balls and 45 baseball mitts. Write the ratio of balls to baseball mitts in

    asked by Jman on October 22, 2012

More Similar Questions