Math help

You buy 3 pounds of organic apples for $7.50. The graph shows the price for regular apples. What is the unit rate for each type of apples?

  1. 👍
  2. 👎
  3. 👁
  1. What graph? Can't copy and paste.

    1. 👍
    2. 👎
  2. Answer is the third option

    1. 👍
    2. 👎
  3. So did you find it?

    1. 👍
    2. 👎
  4. The answers are:
    1.C
    2.B
    3.B
    4.D
    5.C
    6.A
    7.B
    8.D

    1. 👍
    2. 👎
  5. @crystal thankk yoou! your 100% right

    1. 👍
    2. 👎
  6. Thanks @skylar

    1. 👍
    2. 👎
  7. Thanks @crystal

    1. 👍
    2. 👎
  8. Yeah 8/8

    1. 👍
    2. 👎
  9. Are you guys with connections academy? Just wanted to make sure that the answers are correct for this quiz.

    1. 👍
    2. 👎
  10. You guys are right! Thank you! 100%

    1. 👍
    2. 👎
  11. Thanks skyler she's correct if you in connections academy 8th grade Pre-algebra B unit 5 lesson 9

    1. 👍
    2. 👎
  12. Crystal you're the man

    1. 👍
    2. 👎
  13. HE'S RIGHT

    1. 👍
    2. 👎
  14. holy ty @Crystal

    1. 👍
    2. 👎
  15. Thanks so so much Crystal!

    1. 👍
    2. 👎
  16. Thx skyler!!!

    1. 👍
    2. 👎
  17. 7th grade pre-algebra unit 5 functions lesson 9

    1. 👍
    2. 👎
  18. The_Meta13 is right its 7th grade not 8th grade xD

    1. 👍
    2. 👎
  19. Crystal. Is right! Take her answers not nobody's else's.

    1. 👍
    2. 👎
  20. Thanks! Add me on xbox 360 and submit a positive player rep!

    1. 👍
    2. 👎
  21. THANK YOU CRYSTAL

    1. 👍
    2. 👎
  22. Crystal you are 100% correct

    1. 👍
    2. 👎
  23. It is also correct for 6th grade g&t Colorado connections academy, lesson 9 unit 5.

    1. 👍
    2. 👎
  24. Thanks :D 100%

    1. 👍
    2. 👎
  25. why do u guys still need to say she's correct obviously she's correct so stop saying it

    1. 👍
    2. 👎
  26. Thank you everyone, these are the right answers for connections pre-algebra quiz, which is for 9th grade (at least for me)

    1. 👍
    2. 👎
  27. after two years we are still saying she is right(because she is)

    1. 👍
    2. 👎
  28. Thanks crystal these answers are for 8th grade lesson 9 pre-algebra

    1. 👍
    2. 👎
  29. Crystal is correct for 8th grade lesson 9 connexus only

    Answers
    1.C
    2.B
    3.B
    4.D
    5.C
    6.A
    7.B
    8.D

    1. 👍
    2. 👎
  30. 1 c
    2 b
    3 b
    4 is d
    5 c
    6a
    7 b
    8 b

    1. 👍
    2. 👎
  31. Thx

    1. 👍
    2. 👎
  32. Good Crystal's answers are correct.

    1. 👍
    2. 👎
  33. Crystal is also 100% correct for Unit 1 Lesson 9 Essential Algebra Readiness. For 8th grade, anyways.

    1. 👍
    2. 👎
  34. 100% right

    1. 👍
    2. 👎
  35. I think Crystal is incorrect. Yeah, I'm different. Deal with it.

    1. 👍
    2. 👎
  36. dont you mean lesson 10?
    not lesson 9.

    1. 👍
    2. 👎
  37. What about questions 9 and 10?

    1. 👍
    2. 👎
  38. Crystal was wrong I got a 2/9 on connexus

    1. 👍
    2. 👎
  39. @chingchong stop lying

    1. 👍
    2. 👎
  40. There's only 8 questions and it is lesson 9. Also, you can't "think" crystal is correct or incorrect. She either is or isn't. And she is.

    1. 👍
    2. 👎
  41. @Attic if I was lying why would I have posted it? Grades are just as important to me as they are to anyone else

    1. 👍
    2. 👎
  42. @Ching Chong Perhaps you are doing a different lesson. I did my lesson and checked my answers to hers, did mine, and hers were 100% correct. There is no need for calling Attic a "." Please be respectful to others. That goes for you, too, @Attic.

    1. 👍
    2. 👎
  43. WHAT IS LOL LEARN HOW TO SPEEL THE RIGHT WORD KID................................... TRIGON OUT

    1. 👍
    2. 👎
  44. LOOKI HERE YOUR SAYING SOMEONE CAN"T SPELL AND HERE YOU ARE SPELLING SPELL LIKE SPEEL!!!!!!!!!! JUST SAYIN.....

    1. 👍
    2. 👎
  45. Y DIS HAPON!!!!!

    1. 👍
    2. 👎
  46. The answers are:
    1.C
    2.B
    3.B
    4.D
    5.C
    6.A
    7.B
    8.D
    Instagram: Dannithe1975

    1. 👍
    2. 👎
  47. Crystal is correct for 2018 unit 5 lesson 9

    1. 👍
    2. 👎
  48. Crystal is wrong I got a 4/8 = 50%. Do not trust Crystal, Crystal is wrong. I promise she is wrong, they are lying.

    1. 👍
    2. 👎
  49. Thx.

    1. 👍
    2. 👎
  50. Yes the 100% correct answers are...
    1.C
    2.B
    3.B
    4.D
    5.C
    6.A
    7.B
    8.D
    Thxs to @Crystal, love you random person!!!

    1. 👍
    2. 👎
  51. Thanks crystal.. my son struggles with math and so do I so it's hard to help him. We were able to verify the ones we got correct and redo the ones we got wrong.

    1. 👍
    2. 👎
  52. Thanks FML :D

    1. 👍
    2. 👎
  53. 1. C
    2. B
    3. B
    4. D
    5. C
    6. A
    7. B
    8. D

    1. 👍
    2. 👎
  54. Great Job!!! yep!! @hal @crystal is correct!!!!!

    1. 👍
    2. 👎
  55. Thank you so much

    1. 👍
    2. 👎
  56. I got a 2 out of 9. . thx alot

    1. 👍
    2. 👎
  57. b
    c
    b
    b
    d
    c
    a
    b
    d

    1. 👍
    2. 👎
  58. Crystal is right

    1. 👍
    2. 👎
  59. it is 100% you are the best, you saved my grade

    1. 👍
    2. 👎
  60. still correct 2020

    1. 👍
    2. 👎
  61. "Crystal" up at the top THANKYOU SOOOOOOOO MUCH UR A LIFE SAVER!!!!!!!

    1. 👍
    2. 👎
  62. Hey im bacc

    1. 👍
    2. 👎
  63. where are the actual answers

    1. 👍
    2. 👎
  64. Crystal is right for U2L9 :)

    1. 👍
    2. 👎
  65. TYSM got 8/8 Crystal is still right in 2020!!! :D

    1. 👍
    2. 👎
  66. thank you crystal!! much appreciated

    1. 👍
    2. 👎
  67. @crysTal is correct for connexus users

    1. 👍
    2. 👎
  68. 5 years later...
    She is still right.
    Thanks @crystal.

    1. 👍
    2. 👎
  69. Crystal ur 🔥🔥🔥🔥
    Got a 100% saved mee

    1. 👍
    2. 👎
  70. 1. C- organic 2.50/pound; regular 2.00/pound
    2. B- pears
    3. B- y= 3x + 1
    4. D- none of these
    5. C- (4,2)
    6. A- (4,7)
    7. B- (1,4)
    8. D- the lines will be parallel

    1. 👍
    2. 👎
  71. still works in 2020

    1. 👍
    2. 👎
  72. yee it’s still correct 2020

    1. 👍
    2. 👎

Respond to this Question

First Name

Your Response

Similar Questions

  1. Math

    A dress is on sale for d dollars. The regular price is 3 times as much. Janine has enough money to buy 2 dresses at the regular price. How many dresses can Janine buy at the sale price? A. 1 dress B. 3 dresses C. 6 dresses D. 9

  2. math

    a shirt is on sale for d dollars the regular price is 4 times as much . Todd has enough money to buy 2 shirts at the regular price. How many shirts can todd buy at the sale price?

  3. Algebra 1 please help answer

    A store has apples on sale for$3.00 for 2 pounds. How many pounds of apples can you buy for $9? If an apple is approximately 5 ounces, how many apples can you buy for $9? Explain both questions. Thanks

  4. Algebra 1--Three Word Problems (Reiny or Kuai)

    Can anyone thoroughly explain how to solve these problems as well as how to graph them? 1. Linda works at a pharmacy for $15 an hour. She also baby-sits for $10 an hour. Linda needs to earn at least $90 per week, but she does not

  1. math

    ⦁ Three boxes weighing 128 pounds each and one box weighing 254 pounds were loaded onto the back of an empty truck. A crate of apples was then loaded onto the same truck. If the total weight loaded onto the truck was 2,000

  2. Math

    500 pounds of apples were purchased at $0.35 per pound. The desired markup is 30% based on selling price, but 18% spoilage is expected. What should the selling price per pound be?

  3. math

    Audrey bought 7 pounds of diced apples and shared them equally among 4 friends. How many pounds of apples did each person receive? Two of the friends put the portions they received together and then gave them to the food pantry.

  4. mathmematics

    You buy 6 pounds of apples for $33. What is the cost of 10 pounds of apples?

  1. Math

    A store has apples on sale for three dollars for 2 pounds. How many pounds of apples can you buy for nine dollars. If an apple is approximately 5 ounces how many apples can you buy for nine dollars? Explain your reasoning So for

  2. Math

    A store has apples on sale for $3.00 for 2 pounds. If an apple is approximately 5 ounces, how many apples can you buy for $12.00? Complete the explanation. The cost per pound of the apples on sale is $3.00 You can buy how many

  3. Math

    The fruit stand has 40 pounds of apples and 5 pounds of oranges to sell. What is the ratio of apples to oranges? A. 8/1 B. 40/45 C. 5/45 D. 1/8 I thinks it is D

  4. Math

    Manuel bought 9 pounds of apples. He has eaten three fourths of a pound so far and has​ $15 worth of apples left. Write and solve an equation to find the cost of the apples per pound to the nearest dollar. How much did the

You can view more similar questions or ask a new question.