Business Math

A Cold Stone Creamery ice cream shop sells sundaes for $3.60 and banana splits for $4.25. The shop sells four times as many sundaes as banana splits. If total sales amounted to $3,730 last weekend, how many banana splits were sold? (Points : 2)

  1. 👍 0
  2. 👎 0
  3. 👁 377
  1. X Banana splits @ $4.25 each.
    4x Sundaes @ $3.60 each.

    4.25*x + 3.60*4x = 3730
    X = 200.

    1. 👍 0
    2. 👎 0

Respond to this Question

First Name

Your Response

Similar Questions

  1. stats

    Data are collected on the 35 students in a college history course. Which of the following is not a variable for the data set? E? Student birth month A Political affiliation of student B Student age C Student address D Number of

  2. Quantitative Reasoning (math)

    One out of every five people who buys ice cream buy vanilla ice cream. If a store sells 125 ice cream cones in one day, about how many will be vanilla? I know how to solve the proportion once I set it up, but I cant figure out how

  3. Maths

    An ice cream shop offers 3 ice cream flavor,3 types of syrup,and 2 toopings for sundaes. How many different ways are there to make a sundae with one ice cream flavor , one type of syrup ,and one type of topping

  4. math

    If you choose 1 scoop of ice cream from 12 flavors and any 1 topping from a choice of 8, how many different ice-cream sundaes can you make?

  1. Math ( Word Problem )

    Joel sells ice cream cones at the county fair. he has to rent the equipment for $49 and spend $.043 on ingredients for each one. How many ice cream cones must he sells at $1.10 each in order to make a profit? Write an inequality

  2. Science

    A student is trying to find out if people prefer vanilla ice cream or chocolate ice cream. She buys several containers of regular chocolate ice cream and low fat vanilla ice cream. She hands out small sample of each flavor to the

  3. Math

    An Ice cream shop offers the following toppings: chocolate chips strawberry sprinkles caramel hot fudge whipped cream gummy bears If a sundae must have exactly four topping how many different sundaes can you make? 15 24 This one

  4. science

    A student is trying to find out if people prefer vanilla ice cream or chocolate ice cream. She buys several containers of regular chocolate ice cream and low fat vanilla ice cream. She hands out small sample of each flavor to the

  1. algebra

    Josephine’s ice cream shop always makes sure its sundaes maintain a ratio of 4:1 of ice cream to toppings. A group of friends orders sundaes and receives 5 cups of ice cream total. How many cups of toppings, total, did they

  2. math

    dreamy ice cream company sells a single scoop sundae for $1.25. each additional scoop coasts #1.25 there is a fixed price of 50 cents for extra topping on all sundaes what is the price of a scoop 6 sundae with extra topping?

  3. Algebra

    An ice cream shop has 19 flavors. You also have the choice of a sugar cone, waffle cone or cup. If a person orders two scoops of different flavor ice cream, how many possible orders are there, if you do not care about the order of

  4. 5th grade

    Dreamy Ice-cream Company sells a single-scoop sundae for $1.25. Each additional scoop costs $1.25. There is a fixed price for 0.50cents for extra topping on all sundaes. I am supposed to make a table to show the prices of the

You can view more similar questions or ask a new question.