Math

1.The cost of a soda at Paul's Pizza is $1.69. Refills are $0.45 each. Gabe ordered a cola and had it refilled 3 times. Which equation can be used to find d, the cost in dollars of Gabe's cola?
A.d=3(1.69+0.45)
B.d=1.69+3(0.45)
C.d=1.69+0.45+3
D.d=3(1.69)+0.45
B

2.Ricky told Elias that the total number of goals scored in his soccer game was one less than twice as many in Elias' game. Elias knows that his team scored 5 goals. WHich equation could Elias use to find x, the number of goals Ricky's team scored?
A.x=2(5)
B.x=1-2(5)
C.x=2(5)-1
D.x=7
c

3.Susan, Charlie, and Keisha ordered a large meatball sandwich for $6.75,3 drinks for $1.05 each, and 2 bags of chips for $0.95 each. If they split the cost equally, which equation can be used to find a, the amount in dollars and cents each person should pay not including tax?
A.a=(6.75+3 x 1.05 + 2 x 0.95)/3
B.a=6.75+(3 x 1.05 + 2 x 0.95)/3
C.a=3(6.75 + 1.05 + 0.95)/3
D.a=(6.75+1.05+0.95)/3
B

  1. 👍 0
  2. 👎 0
  3. 👁 135
  1. All of your answers are right. :-)

    1. 👍 0
    2. 👎 0
    👩‍🏫
    Ms. Sue

Respond to this Question

First Name

Your Response

Similar Questions

  1. health

    1.Why is soda considered bad for your teeth, particularly if you do not brush regularly? a) soda adds plaque to your teeth after drinking it b) soda does not completely rinse the excess food from teeth. c) soda eats away the

  2. Math(Connexus 6th) Unit 6

    A mail-order supplier of small electrical parts charges a shipping fee of $8, plus $5 for each push-button light switch ordered. If x is the number of push-button switches ordered, then the expression for the total cost of an

  3. Math help

    Eric and Mark went to a ball game and visited the concession stand. They each got a hot dog, and mark got a large soda and a bag of peanuts. Eric had a coupon for 3$ off the cost. Mark Paid for the rest, which came to 11.50.

  4. Algebra 1 (Reiny or Kuai)

    Write a rule in function notation for each situation. 1. Airport parking is available for $8 per day A: f (x) = 8x? 2. A glass of iced tea costs $2.00. Refills cost $0.25 each. A: ?

  1. Math

    Pizza cost $1.50per slice. Use a table and an equation to represent the relationship between the number of slices of pizza bought and the total cost?

  2. algebra 2

    Three friends share the cost of a pizza. The base price of the pizza is p and the extra toppings cost $4.50. If each person’s share was $7.15, which equation could be used to find p, the base price of the pizza?

  3. math

    A cheese pizza costs $5. Additional toppings cost $1.50 each. Write and graph an equation in two variables that represents the total cost of a pizza. Let tt represent the number of toppings and cc represent the total cost of the

  4. Exponential Modeling

    A can of soda in 1972 costs $0.10, by 2012 it cost $1.25. Find the rate at which the cost of a can of soda increases over this time period.

  1. math

    A coffee shop sells a ceramic refill mug for $8.95. Each refill costs $1.50. Last month Rose spent $26.95 on a mug and refills. How many refills did she buy? THIS IS AN EQUATION

  2. Math (Variation)

    The cost of a pizza varies directly as the square of its radius. If a pizza with a 6-inch radius costs ₱148.00, how much should a pizza with an 11-inch radius cost?

  3. Math

    Jack bought 3 slices of cheese pizza and 4 slices of mushroom pizza for a total cost of $12.50. Grace bought 3 slices of cheese pizza and 2 slices of mushroom pizza for a total cost of $8.50. What is the cost of 1 slice of

  4. English

    in the pigman and me is it clear that jennifer is a good friend to paul because... A. she suggests that he run, not fight. B. paul thinks she a beautiful C. she is completely loyal to paul*** D. she and paul carved their name on a

You can view more similar questions or ask a new question.