physics

if it costs 4.5 to 7.5 cents per kilowatt-hour (wind energy) what is the price per kW?

asked by Tim
  1. This makes no sense. You don't pay for KWatts. You pay for Kwatts*time, or energy. 100kw for 30 min is the same cost as 50kw for 60 min.

    posted by bobpursley

Respond to this Question

First Name

Your Response

Similar Questions

  1. Physics

    One kilowatt-hour (kWh) is the amount of work or energy generated when one kilowatt of power is supplied for a time of one hour. A kilowatt-hour is the unit of energy used by power companies when figuring your electric bill.
  2. physics please help

    one kilwatt/hour (kWh) is the amount of work or energy generated when one kilowatt of power is supplied fr a time of one hour. a kilowatt/hour is the unit of energy used by power companies when figuring your electric bill.
  3. AP Physics 1

    If electrical energy costs 12 cents, or $0.12, per kilowatt-hour, how much does it cost to operate an electric over for 5.0 h if it carries a current of 20.0 A at 220 V?
  4. Physics

    At 7.65 cents per kilowatt-hour, what does it cost to operate a 10.0 hp motor for 6.00 hr? At 7.65 cents per kilowatt-hour, what does it cost to leave a 75.0 W light burning 24.0 hours a day?
  5. Chemistry

    Assume electricity cost 15 cents kw per hour....using the energy requirements.what is the per gram cost of energy to produce Na + AL? Useful info: 2NaCL --> 2Na + CL2 around 600 degree C; 14 KJ per g Na. Al- 2Al2O3-->4Al+3O2
  6. Math

    You can buy an energy-saving light bulb for $18.07, which can work for 10,000 hours. It costs you 0.8 cents to operate it for an hour. ($1=100 cents). A regular light bulb with the same intensity costs 39 cents. The light bulb can
  7. math

    Consumers pay for electricity by the kilowatt-hour (the amount of electricity used by a 1,000-watt appliance in one hour). If electricity costs 10cents per kilowatt-hour, what is the cost of running a 100-watt lamp for 1. 1 hour?
  8. Math 2

    The instruction booklet for a DVD player says that the player uses about 0.4 kilowatt of electricity per hour. If electricity costs $0.20 per kilowatt per hour. How much does it cost to run the player for an hour?
  9. pre cal

    for a monthly customer charge of $5.69 plus 8.48 cents per kilowatt-hour for up to 1000 kilowatt-hours. (a) Write a linear equation that relates the monthly charge C, in dollars, to the number x of kilowatt-hours used in a month,
  10. pre cal

    Electricity Rates in Florida. Florida Power & Light Company supplies electricity to residential customers for a monthly customer charge of $5.69 plus 8.48 cents per kilowatt-hour for up to 1000 kilowatt-hours. (a) Write a linear

More Similar Questions