Math

Why is ounces abbreviated with oz.?

  1. 👍
  2. 👎
  3. 👁
  1. I checked Dictionary.com and found this explanation. It's originally from an Italian word.

    Dictionary.com Unabridged (v 1.1) - Cite This Source - Share This
    oz.
    ounce; ounces.
    --------------------------------------------------------------------------------

    [Origin: abbr. of It onza]
    Dictionary.com Unabridged (v 1.1)
    Based on the Random House Unabridged Dictionary, © Random House, Inc. 2006.

    1. 👍
    2. 👎
    👤
    Ms. Sue

Respond to this Question

First Name

Your Response

Similar Questions

  1. Math

    Joseph had 7 1/4 ounces of candy to share with his friends. He gave them 2 4/5 ounces of candy when they came over to play video games. How many ounces of candy does Joseph have left? Explain.

  2. math-please check:-)

    three different bags of pretzels are sold at the store which bag of pretzels is the best buy bag a 10 ounces for 1.10 bag b 12 ounces for 1.38 bag c 6 ounces 0.84 My Answer is b please check:-)

  3. Math Help!!!

    Drinking 6 fluid ounces of milk provides 202.5 milligrams of calcium. How many fluid ounces of milk are required to provide 52.5 milligrams of calcium? Round to the nearest tenth. 2.1 fluid ounces 2.3 fluid ounces 1.8 fluid ounces

  4. stats

    Buckley Farms produces homemade potato chips that it sells in bags labeled 16 ounces. The total weight of each bag follows an approximately normal distribution with a mean of 16.15 ounces and a standard deviation of 0.12 ounces.

  1. Math (Questions)

    Drinking 8 fluid ounces of milk provides 270.0 milligrams of calcium. How many fluid ounces of milk provide 72.5 milligrams of calcium? Round to the nearest tenth. 2.6 fluid ounces 2.3 fluid ounces ** 1.8 fluid ounces 2.1 fluid

  2. Math

    Which is the best buy? (1 point) a. 16 ounces of hand soap for $2.40 b. 20 ounces of hand soap for $2.80 c. 24 ounces of hand soap for $3.00***??? d. 12 ounces of hand soap for $2.00 Check my answer pls

  3. algebra

    1. a chemical compound requires 8 ounces of chemical a and 12 ounces of chemical b. a mixture contains 24 ounces of chemical a and 30 ounces of chemical b. how can you fix the mixture to make the chemical compound? 2. in an animal

  4. Math

    Which ratio is a unit rate? Select all that apply. A. 2 2/3 sandwiches / 2 1/3 apples B. 58 3/5 miles / 1 hour C. 16 2/3 ounces/ 2 1/2 bags D. $56.10/ 7 3/4 hours work E. 1 1/2 cups flour/ 1 egg F. 1 glass / 18 3/4 fluid ounces

  1. Statistics

    Cola Corporation produces Orange Cola. The filling machines are adjusted to pour 12 ounces of soda into each 12-ounce can. However, the actual amount of soda poured into each can is not exactly 12 ounces; it varies from can to

  2. mathematics 2 HELP

    Six friends share a 15-ounce bag of nuts equally. Between what two whole numbers of ounces will each person get? A 3 and 4 ounces B 2 and 3 ounces C 1 and 2 ounces D 0 and 1 ounce T_T

  3. math

    Hi I am trying to help my 4th grade daughter with homework and I am stuck with this question. Please help and explain how you got the answer. Thanks Jill's fish weighs 8 times as much as her parakeet. Together, the pets weigh 63

  4. Math

    Drinking 8 fluid ounces of milk provides 270.0 milligrams of calcium. How many fluid ounces of milk provide 72.5 milligrams of calcium? Round to the nearest tenth. 2.1 fluid ounces 2.3 fluid ounces 2.6 fluid ounces 1.8 fluid

You can view more similar questions or ask a new question.