math

calvin buys 3/5 pound of ground beef. he divides the beef into 6 equal portions.
a)find the weight of 1 portion of beef.
b)fin the weight of 4 portions of beef.

  1. 👍 0
  2. 👎 0
  3. 👁 515
  1. 3/(5*6) = 3/30 = 1/10 = 0.1
    times 4 = 0.4

    1. 👍 0
    2. 👎 0
    posted by Damon
  2. (3/5)/ 6 = (3/5) * (1/6) = 3/30 = 1/10

    (1/10) * 4 = ?

  3. 1/40?

    1. 👍 0
    2. 👎 0
    posted by Shohanur
  4. No.

    That answer doesn't even make sense.

    Please study Damon's and my answers.

  5. 2/5

    1. 👍 0
    2. 👎 0
    posted by Shohanur
  6. much better 2/5 = 4/10 = 0.4

    1. 👍 0
    2. 👎 0
    posted by Damon
  7. Right.

    4 portions weighs 2/5 of a pound.

  8. I don't get how I did that

    1. 👍 0
    2. 👎 0
    posted by Shohanur
  9. Both the numerator and the denominator of 4/10 are divisible by 2.

    4/10 = 2/5

  10. oh

    1. 👍 0
    2. 👎 0
    posted by Shohanur
  11. 1/10*4/1=4/10=2/5

    1. 👍 0
    2. 👎 0
    posted by Shohanur
  12. Yay! You've got it!

  13. devon buys a plot of land with the area of 5/6 square kilometer. he divides the land equally into 4 smaller plots of land. what is the total area of 3 of the smaller plots of land?

    1. 👍 0
    2. 👎 0
    posted by Shohanur
  14. (5/6) / 4
    (5/6) * 1/4 = ______ total area of each of the plots

  15. 3 not 4

    1. 👍 0
    2. 👎 0
    posted by Shohanur
  16. This is your first step:

    he divides the land equally into 4 smaller plots of land.

    Then take 3/4 of that number to answer the question.

  17. (5/6) * (3/4) =

  18. 1/4

    1. 👍 0
    2. 👎 0
    posted by Cb hfs
  19. 2 2/5

    1. 👍 0
    2. 👎 0
  20. So what's the answer

    1. 👍 0
    2. 👎 0
    posted by Manuel

Respond to this Question

First Name

Your Response

Similar Questions

  1. Math

    Ground beef costs $3.95 per pound at the grocery store. One customer spent $33.18 on ground beef for a BBQ. Choose the equation and solution that would correctly show how many pounds of ground beef the customer bought. A. 3.95 รท

    asked by Darwin on May 9, 2013
  2. Accounting

    A restaurant has a beginning inventory for the month of 150 pounds of beef at $2.70 per pound. In week 1 they use 125 pounds of beef and receive 175 pounds of beef into inventory at $2.80 per pound. In week 2 they use 190 pounds

    asked by Deb on July 7, 2014
  3. math

    The typical American eats 96.3 pounds of beef each year. If the average price of beef is $2.42 per pound, about how much is spent on beef by each american?

    asked by Anonymous on March 12, 2014
  4. Math

    3. What are the next three terms of the sequence 6, 12, 18, 24 a; 28, 34, 40 b; 30, ,34, 38 c; 30, 36, 44 d; 30, 36, 42 --------------------------- 14. The sale price of ground beef at a local grocery store is $1.49 for the first

    asked by Darcy on May 8, 2014
  5. math

    13. A package of ground beef costs $6.98. The price per pound is $1.86. How many pounds of ground beef are in the package? Round to the nearest hundredth. A. 3.86 B. 3.75 C. 3.55 D. 3.64 I think this one is B

    asked by JAINIE on May 17, 2013
  6. Math

    At a butcher shop, 1 pound of beef and 2 pounds of chicken costs 859 cents. 1 pound of beef and 2 pounds of duck costs 951 cents. What is the total cost of 1 pound of beef, 1 pound of chicken, and 1 pound of duck (in cents)?

    asked by Raz on September 22, 2013
  7. microeconomic

    Suppose you consume three pounds of beef and five pounds of pork per month. The price of beef is $ 1.50 per pound, and pork is $ 2.00 per pound. Assuming you have studied economics and achieved consumer equilibrium, what is the

    asked by snizhanna on March 11, 2012
  8. math

    Ivan bought 4.6 pounds of beef at the market for total of $36.57. He calculated that the price per pound of the beef was $0.79 per pound . Explain why Ivan's calculation cannot be correct.

    asked by sara on April 19, 2009
  9. math

    Rose uses 1/8 pound of beef for each taco she makes. if she wants to make 12 tacos, how much beef will she need

    asked by Sai on February 27, 2017
  10. math

    Rose uses 1/8 pound of beef for each taco she makes. If she wants to make 12 tacos, how much beef will she need?

    asked by brandon on January 25, 2019

More Similar Questions