math

5 pounds of potatoes for $2.19 equals what per pound?

  1. 👍 1
  2. 👎 0
  3. 👁 474
  1. Divide:

    2.19 / 5 = $________ per pound

    1. 👍 0
    2. 👎 0
    👩‍🏫
    Ms. Sue
  2. 0.438

    1. 👍 0
    2. 👎 0
  3. ougujbzkjshd

    1. 👍 0
    2. 👎 0

Respond to this Question

First Name

Your Response

Similar Questions

  1. Math

    1. A food factory produces trail mix containing raisins and cashews at a cost of $9 per pound. Every 3-pound container of trail mix contains r pounds of raisins and c pounds of cashews. The factory purchases raisins at $4 per

  2. algebra

    The manager of a bulk foods establishment sells a trail mix for $6 per pound and premium cashews for $13 per pound. The manager wishes to make a 315-pound mixture that will sell for $8 per pound. How many pounds of each should be

  3. Math

    Kaitlyn needs 3 pounds of fruit for a salad. She already has 3/4 pound of apples and 1/3 pound of grapes. What fruits Kalen can add she already has to make exactly 3 pounds of fruit. Choices are 2/3 1/8 3/4

  4. math

    how many pounds of peanuts that sell for $2 a pound must be mixed with six pounds of cashew nuts that sell for$4 a pound to get a mixture that can sell for $2.50 a pound?

  1. finitemath

    a store sells cashews for $5.00 per pound and peanuts for $1.50 per pound. the manager decides to mix 30 pounds of peanuts with some cashews and sell the mixture for $3.00 per pound. how many pounds of cashews should be mixed with

  2. math

    Tom is making meatloaf with 3/4 pound of turkey and 5/6 pound of ground beef. What is the LCM he should use to find the total number of pounds of meat? How many pounds of meat will be in the meat loaf? Show your work Completely.

  3. math

    operations management •• 12.51 Cynthia Knott’s oyster bar buys fresh Louisiana oysters for $5 per pound and sells them for $9 per pound. Any oysters not sold that day are sold to her cousin, who has a nearby grocery store,

  4. math

    Ellen wishes to mix candy worth $1.64 per pound with candy worth $3.46 per pound to form 20 pounds of mixture worth $3.00 per pound. How many pounds of the more expensive candy should she use?

  1. algebra

    Calvin mixes candy that sells for $2.00 per pound with candy that costs $3.60 per pound to make 50 pounds of cancdy selling for $2.16 per pound. How many pounds of each kind of candy did he use in the mix? I cannot figure out the

  2. college algebra

    A store sells cashews for $5.00 per pound and peanuts for $1.50 per pound. The manager decides to mix 30 pounds of peanuts with some cashews and sell the mixture for $3.00 per pound. How many pounds of cashews should be mixed with

  3. Math

    The inequality 2 p is less than or equal to 18 can be used to determine how many pounds of apples at $2.00 per pound, p, you can buy while spending $18.00 or less. What is the greatest number of pounds of apples you can buy? A. 9

  4. 7th grade math

    A farmer grows 196 pounds of potatoes. He sells them to a grocer who divides them into 5 pound and 20 pound bags. if the grocer uses the same number of 5 pounds and 20 pound bags, how many bags of each did he use?

You can view more similar questions or ask a new question.