Food

Do bananas grow in China?

  1. 👍
  2. 👎
  3. 👁
  1. Yes.

    1. 👍
    2. 👎

Respond to this Question

First Name

Your Response

Similar Questions

  1. Algebra

    Bananas are on sale for $0.40 a pound, and you have a coupon for $0.25 off your total purchase. Write a function rule for the cost of n pounds. How much would 30 pounds of bananas cost? A) C(n)=0.25n-0.40;$7.10 B)

  2. Math

    If a bag contains 12 apples, 4 bananas, and 8 oranges, what is the part to whole ratio of bananas?

  3. math

    In a fruit basket 1/4 of the fruits are bananas and 3/8 are mangoes.Which are more the bananas or the mangoes? Solution

  4. math

    I bought 10 bananas. Each banana weighed 50 grams. If the price for bananas was $6.50 per kg, how much did I pay?

  1. History

    Why did China’s economy succeed when the Soviet economy failed in the 1980s? A) China became more economically isolated and self-sufficient, rejecting membership in trade organizations. B) China implemented market-driven

  2. social studies

    How did communist and nationalist forces influence China? Select all that apply. A. They encouraged the opening of China to foreign trade. B. They caused political conflict and civil war. C. They worked together to overthrow

  3. Science

    In ferns, the sporophyte produces(1 point) A.)CONES,WHICH GROW INTO A GAMETOPHYTE B.)GAMETES, WHICH GROW INTO A GAMETOPHYTE C.)SPORES, WHICH GROW INTO A GAMETOPHYTE D.)SEEDS, WHICH GROW INTO A GAMETOPHYTE ?

  4. math

    a basket of fruit has 3 apples, 2 pears, and 4 bananas. what fraction of the fruit are bananas?

  1. math

    Salama makes fruit baskets with oranges and bananas. She uses between 8 and 16 oranges and bananas in a ratio of 3 oranges to 2 bananas. Drag the correct number of fruit into the box to meet these requirements.

  2. ss

    Which effect(s) did European expansion have on China? Select the two correct answers. A. China was divided into European colonies. B. Britain forced China to participate in the opium trade. C. European nations cut off China from

  3. Math

    You purchase 3.5 kg of bananas for $2.42. What is the cost of 1 kg of bananas? Answer: $1.45????

  4. Math

    I bought 10 bananas. Each weighed 50 grams. If the price for bananas was 6.00 per kilogram, how much did I pay

You can view more similar questions or ask a new question.