math

The butcher shop sells a 3 lb package of chicken legs for $9.57.
The supermarket sells chicken legs for $7.68/kg.
Determine the price per kilogram that each store charges.
Which store has the lower price per kilogram?

  1. 👍
  2. 👎
  3. 👁
  4. ℹ️
  5. 🚩
  1. the sum of the reciprocals of 3 consecutive positive integers is egual to 47 divided by the product of the integers. what is the smallest of the 3 integers

    1. 👍
    2. 👎
    3. ℹ️
    4. 🚩
  2. cost at butcher = 9.57/3 = 3.19 per pound
    = 7.03 per kg .....( there are 2.2046 pounds in a kg)

    supermarket = 7.68 per kg

    so the butcher is cheaper.

    1. 👍
    2. 👎
    3. ℹ️
    4. 🚩

Respond to this Question

First Name

Your Response

Similar Questions

  1. Math

    Afton made a chicken dish for dinner. She added a 10 ounce package of veggies and a 14 ounce package of rice to 40 ounces of chicken. What was the total weight of the chicken dish in pounds?

  2. Statistic

    Mamma Temte bakes six pies a day that cost $2 each to produce. On 15% of the days, she sells only two pies. On 27% of the days, she sells 4 pies, and on the remaining 58% of the days, she sells all six pies. If Mamma Temte sells

  3. statistics and probability

    Jeremy sells a magazine which is produced in order to raise money for homeless people.The probability of making a sell is independently 0.09 fr each person he approaches.Given that he approaches 40 people,find the probability that

  4. Math

    Salim sells fax machines that come in Standard and Enhanced models. The Standard model sells for $325 and the Enhanced model sells for $385. If Salim sold a total of 35 units and took in $12,575, how many of the Enhanced model did

  1. trig

    Karen earns 43 dollars per week working pt at a bookstore. she makes one dollar more for each book she sells. the amt A, in dollars that Karen earns in a week ifshe sells b books is given in the function A(b) =43 + b how much does

  2. mathematics

    A supermarket in Japan sells soy milk for 367 yen per liter. if there are 83.16 yen per dollar then what is the price in dollars per quart

  3. Math proportional reasoning

    Michael owns a butcher shop. Gary brings in a 718 lb steer to be butchered. Michael charges $2146 to butcher the animal for Gary. What is the cost per pound that Gary pays for the butchering of his steer?

  4. Algebra 2 pleaase help me out!!

    Katrina owns a sandwich shop. She wants to know if she can sell more chicken sandwiches if they are prepared with a special sauce. Katrina sells regular chicken sandwiches on a random sample of 10 days and she sells sandwiches

  1. Business Math

    A Cold Stone Creamery ice cream shop sells sundaes for $3.60 and banana splits for $4.25. The shop sells four times as many sundaes as banana splits. If total sales amounted to $3,730 last weekend, how many banana splits were

  2. business math

    chicken delight sells whole-chicken dinners for $12 and half-chicken dinners for $8. yesterday they sold a total of 400 dinners and took in $4200. how many of each size dinners were sold?

  3. Math

    A gift shop buys greeting cards at $3.50 each, and sells them at an 80% markup. At what price does the gift shop sell each greeting card?

  4. math

    fresh side grocery sells 7 bagels for $4.41. value mart sells 5 bagles for $3.60 how do the unit rates compair

View more similar questions or ask a new question.