maths --plse help me..

A fruit vendor buys 300 apples at Rs 50 per dozen. The vendor sold 200 of them at Rs 50 per 10 apples. At what rate per apple should the vendor sell the remaining apples to make an overall profit of 12% ?

  1. 👍
  2. 👎
  3. 👁
  1. cost: 300/12 * 50 = 1250
    12% profit = 150
    so, he needs total sales of 1400

    1st 200: 200/10 * 50 = 1000
    the remaining 100 apples must sell for 400, or Rs40 each

    1. 👍
    2. 👎
  2. cost price per apple = 50/12 = 25/6

    total paid for the 300 apples = 300(25/6) = 1250

    to have an overall profit of 12%,
    the total selling price must be 1.12(1250) = 1400

    so far he sold 200 at 50/10
    so far he took in 200(50/10) = 1000

    so he needs to make Rs 400 on the remaining 100 apples
    or
    400/100 = Rs 4 per apple

    check:
    200 apples @ Rs 5 = 1000
    100 apples @ Rs 4 = 400
    total = 1400

    1. 👍
    2. 👎
  3. pleaseof give me conformation how came 4 apple i don't understood please rply fast and i hope answer is positive

    1. 👍
    2. 👎

Respond to this Question

First Name

Your Response

Similar Questions

  1. maths

    a fruit seller buys 712 fruits ,of which 3/4 are apples. of all apples that he bought 1/3 were found to be rotten. if he sold all the good apples at Rs.5 1/4 each.how much money did he receive on selling all the good apples.

  2. Math

    For $4.50 a grocer buys a case of fruit which contains 14 dozen. She knows that 4 dozen will spoil before she sells them. At what price per dozen must she sell the good ones to gain 1/3 of the whole cost? is there any quick way to

  3. Math

    1/3 of the 6 dozen fruits in a fruit seller's cart are apples.If 1/4 of all the fruits are oranges and the rest of the fruits are bananas,find how many dozen of bananas are there in a fruit seller's cart?

  4. Math

    For $1.80 a grocer buys a case of fruit which contains 12 dozen. She knows that tow dozen will spoil before she sells them. At what price per dozen must she sell the good ones to gain 1/3 of the whole cost?

  1. Mathematics

    There were twice as many apples as oranges in a fruit stall. After 15 oranges were sold, there were thrice as many apples as oranges. How many apples were there in the stall at first?

  2. math

    a bag of fruit contains 3 apples, 2 oranges, 1 banana, and 4 pears. Gerald will randomly select 2 fruit at a time from the bag and not put them back. what is the probability that the first piece of fruit jared selects will be a

  3. statistics

    Blossom's Flowers purchases roses for sale for Valentine's Day. The roses are purchased for $10 a dozen and are sold for $20 a dozen. Any roses not sold on Valentine's Day can be sold for $5 per dozen. The owner will purchase 1 of

  4. math

    A vendor bought 10 dozen eggs at the rate of Rs 22 per dozen. Six of the eggs were rotten. He sold the remaining eggs at the rate of Rs 2.50 per egg. Find his profit or loss. Ans-65 profit Pls help me

  1. algebra

    At a hockey game, a vendor sold a combined total of 252 sodas and hot dogs. The number of sodas sold was three times the number of hot dogs sold. Find the number of sodas and the number of hot dogs sold.

  2. math

    A fruit seller sold 234 apples.He sold twice as many apples as mangoes.how many more apples did he sell?

  3. math

    13 A fruit seller buys 712 fruits, of which 3/4 are apples. Of all the apples that he bought, 1/3 were found to be rotten. If he sold all the good apples at Rs. 514 each. How much money did he receive on selling all the good

  4. Math

    Apples are sold at 3 for $2 at Busy Mart. At Big Foods, the same apples are sold at 5 for $2. Kassim buys 15 apples from Big Foods instead of Busy Mart. How much does he save?

You can view more similar questions or ask a new question.