Mathematics of Retailing

An owner of a laundry shop received an invoice for purchasing 200 bottles of liquid detergent at RM15 each, and 300 bottles of fabric softener at RM8 each. The invoice dated on 6th August 2010. He was offered trade discount 10% and 8%, with cash discount 10/10, 5/20, n/30. The owner paid the invoice on 21th August 2010.
i) Find the amount of payment on 21th August 2010.

ii) Calculate the net price for a bottle of liquid detergent.

iii) Calculate the net price for a bottle of fabric softener.

iv) Find the total markup amount if the owner wanted a 10% net profit based on cost of all items and 15% operating expenses based on cost of all items.

v) Find the selling price of a bottle of liquid detergent.

vi) Find the selling price of a bottle of fabric softener.


*thankyousomuch!*

  1. 👍 0
  2. 👎 0
  3. 👁 48

Respond to this Question

First Name

Your Response

Similar Questions

  1. Math

    A box of Brand A laundry detergent washes 20 loads of laundry and costs $6. A box of Brand B laundry detergent washes 15 loads of laundry and costs $5. In the ratio tables that follow, fill in equivalent rates of loads washed per

    asked by Ginny on March 12, 2019
  2. math

    Laundry- detergent $7.99 T Flower- bouquet $3.99 T, A grocery store receipt shows 5% state tax due on laundry detergent and a flower bouquet. Does it matter whether the tax is calculated on each separate item or the total cost?

    asked by jade on November 6, 2013
  3. Math

    A box of Brand A laundry detergent washes 20 loads of laundry and costs $6. A box of Brand B laundry detergent washes 15 loads of laundry and costs $5. In the ratio tables that follow, fill in equivalent rates of loads washed per

    asked by Ginny on March 31, 2019
  4. Math

    A $10 bottle of detergent yields 10 loads of laundry. Allen tries this detergent & finds he can do only 8 loads of laundry from 1 bottle. What fraction of the advertised # of loads was he able to do?

    asked by Des on May 6, 2015
  5. Math

    A box of Brand A laundry detergent washes 20 loads of laundry and costs $6. A box of Brand B laundry detergent washes 15 loads of laundry and costs $5. In the ratio tables that follow, fill in equivalent rates of loads washed per

    asked by Ginny on March 30, 2019
  6. math

    1/8 of a small box of detergent cleans 1 load of laundry. How many loads could you wash with 5 boxes of detergent? I need to round numbers but i do not know which ones to round.

    asked by Anonymous on May 5, 2013
  7. statistics

    A bottling commpany produces bottles that hold 10 ounces of liquid . Periodically, the company gets complaints that their bottles are not holding enough liquid. To test this claim, the bottling company randomly samples 25 bottles

    asked by Anonymous on May 22, 2014
  8. Math

    A souvenir shop sells about 200 coffee mugs each month for 6$ each. The shop owner estimates that for each $0.50 increase in the price, he will sell about 10 fewer coffee mugs per month. a. How much should the owner charge for

    asked by Wounding on December 11, 2014
  9. 5th Grade Math

    Glenda bought z containers of laundry detergent at $9 each. She gave the cashier $50. a. Find the change Glenda received in terms of z. b. If z = 3, how much change did Glenda receive?

    asked by Alex on January 22, 2013
  10. Business Math

    Mel’s furniture received an invoice dated September 27 for five bedroom sets at $3,000 each. The invoice indicated a trade discount of 5/8/3. The seller of the furniture prepaid the freight of $200. Terms were 2/10 FOB. Assuming

    asked by Jeffrey W on December 2, 2014

More Similar Questions