math

Natalie bought 1 1/4lb. of candy at $4.20 per pound.How much did Natalie pay for the candy? Is the answer $5.70?

  1. 👍 1
  2. 👎 0
  3. 👁 277
  1. since 1.25 * 4.20 = 5.25, I'd say no.

    5.70 = 4.20 + 1.50

    but 1.50 is 1/4 of 6.00, not 1/4 of 4.20

    1/4 of 4.20 is $1.05

    How did you arrive at $5.70?

    1. 👍 0
    2. 👎 0
  2. Mark leaves for school at 7:35 a.m. He arrives at school 40 minutes later. What time does ark get to school

    1. 👍 1
    2. 👎 0

Respond to this Question

First Name

Your Response

Similar Questions

  1. Math

    Mr.elliot visits a local candy store and purchases 4.50, pounds of licorice at 4.47 a pound. What is the total cost of his candy. Round to the nearest cent. I think I know how to answer it but I just wanted to make sure that I was

  2. Algebra 2 A

    A candy store makes a 9-pound mixture of gummy candy, jelly beans, and hard candy. The cost of gummy candy is $2.00 per pound, jelly beans cost $3.00 per pound, and hard candy costs $3.00 per pound. The mixture calls for two times

  3. Math

    Natalie read 3/4 of a book that is 120 pages long. How many pages does she have left to read?

  4. math

    Natalie is buying potatoes at the grocery store. If she buys 6 potatoes that each have a mass of 375 grams, what is the total mass of the potatoes, in kilograms?

  1. Math

    Johns house is 12 miles away from school. He is 2/3 a way from home. How many miles has he walked? A.8 B.16 C.18 D.24 Jill bought a 9-pound bag of cat food for her cats. She has used 4/5 of the bag. How many pounds has she used

  2. Math

    Natalie has 138 dvds and 419 cds. If you were to estimate the sum of the dvds and cds, what sentence could you write? Then find your estimated sum. My answer is 140 + 420 = 560 is this right..

  3. Math

    Natalie puts down $800 on a car. Natalie still owes 90% of the purchase price. What was the price she bought the car for? (Round to the nearest hundredth or hundredth percent as needed.) A. $12,000 B. $720 C. $8,000 D. $6,000 My

  4. Mathematics

    Natalie's car used 7 gallons of gas to drive 161 miles. At what rate does her car use gas in gallons per mile? Express your answer in simplest form.

  1. Algebra

    Natalie has some nickles, Dirk has some dimes, and Quincy has some quarters. Dirk has five more dimes than Quincy has quarters. If Natalie gives Dirk a nickel, Dirk gives Quincy a dime, and Quincy gives Natalie a quarter, they

  2. Math Help Please!!!!

    Natalie picked 135 berries in 15 minutes. If she continues picking at that rate, how long will it take her to pick 486 berries? Explain.

  3. Computer Programming

    2. Chocolate Delights Candy Company manufactures several types of candy. Design a flowchart or pseudocode for a program that accepts a candy name (for example, "chocolate-covered blueberries"), price per pound, and number of

  4. Math

    Natalie has some nickels, Dirk has some dimes, and Qunicy has some quarters. Dirk has five more dimes than Qunicy has quarters. If Natalie gives Dirk a nickel, Dirk gives Quincy a dimes, and Quincy gives Natalie a quarter, they

You can view more similar questions or ask a new question.