Algebra 2

Jason loves to download music. Downloads R Us sells songs only in packages of three, and it charges $2.00 for each package of three songs. jason's favorite group just released their Greatest Hits CD, which has 17 songs on it. Jason wants to buy all 17 songs from Downloads R Us. How much should jason expect to pay?

  1. 👍
  2. 👎
  3. 👁
  1. If they are only sold in packages of three, 18 songs would cost $12, and they would get an extra song.

    1. 👍
    2. 👎

Respond to this Question

First Name

Your Response

Similar Questions

  1. Mathematics

    1. Find the LCM of the given numbers. (10, 25) A. 5 B. 10 C. 25 D. 50 2. Find the LCM of the given numbers. (24, 36) A. 36 B. 72 C. 144 D. 864 3. Find the LCM of the given numbers. (7, 14) A. 14 B. 28 C. 42 D. 56 4. Dominick is in

  2. Technology

    1. Which of the following is an example of music piracy? A. borrowing your friend's CD B. borrowing a CD from the library C. downloading a song for $1.00 from a reputable website D. copying a CD from your friend and giving it to

  3. Math

    Of 410 consumers polled, some purchases music on CDs, some only download music, and some do both. If 290 people polled purchase CDs, and 220 purchase CDs and download music, how many people download music? a. 340*** b. 120 c. 70

  4. math

    Kelly has 4 times as many songs on her music player as Lou. Tiffany has 6 times as many songs on her music player as Lou. Altogether, they have 682 songs on their music players. How many songs does Kelly have. Please teach me the

  1. Educational Technology

    1. Why is it illegal to download music from many P2P networks? A.P2P networks are illegal B.The artist usually has not given perimiission for this download•• C.You may spread computer viruses D.Spyware will be put on your

  2. Algebra

    1. –9x – 5 = –95 a) 17 b) 11 c) 10 d) –10 2. x/4 – 5 = –8 a) –27 b) –12 c) –7 d) 12 3. x/5 + 6 = 10 a) 44 b) 30 c) 20 d) –20 4. –2(m – 30) = –6m a) –15 b) –13 c) –8 d) 8 5. 3.75x + 3.7 = 1.7 + 1.75x

  3. math

    You have $47 to spend on music and movie downloads. Each album download costs $7 and each movie download costs $8. Write and graph a linear inequality that represents this situation. Let x represent the number of albums and y the

  4. Math

    Jason wants to use his earnings from Monday and Tuesday for online movie rentals. The movies cost $2.96 each to rent. How many movies can Jason rent? Jason sells can's to a recycling center that pays $0.40 per pound of cans.

  1. Algebra 1

    A music downloading website reports that nearly 5 out of every 7 songs downloaded are classified as pop music. According to this information, predict how many of the next 500 songs downloaded will be pop songs. Round your answer

  2. math

    you download 12 new songs to your mp3 player. then you delete 5 old songs.. write each amount as an integer?

  3. Math

    1. You went to lunch with your friend, and the bill was $19.00. Your lunch is $3.00 more than your friend’s. How much was your friend’s lunch? a) f + 3 = 19; $8.00 140 143.75; h > 23; 23 hours

  4. E

    (1) Many people wonder why schools should bother teaching students about music. (2) The answer to that is clear. (3) Music education is as useful outside the classroom as it is inside the classroom. (4) Students who study music

You can view more similar questions or ask a new question.