Math

I have a question:

How would you solve this?

a dozen dozen apples at half a dozen dimes a dozen?

In this cause is dozen 12? And half a dozen dimes in 60 cents?



would that be 120? b/c a dozen dozen is 24 so u have 24 apples and then you have 60 cents per dozen so two dozen would be 120?

a dozen dozen is 144. I have that cleared

a dozen dozen is 144. I have that cleared

if it's 60 cents per dozen, then wouldn't it be 12*60

Yes, a dozen is 12, and half a dozen dimes is 60 cents. Are you trying to find the price?

If you are, then:
60 cents for a dozen of apples
sooo if you need the price of a dozen dozens, you would need to figure out:
60x12
Because there are 12 dozens, and each dozen is 60 cents!

I'm sorry if that wasn't the answer that you were looking for.

and a dozen dozen is 144 correct?

yes.

Thank-you =)

So half a dozen dozen is 144/2 so that's 72 correct?

So half a dozen dozen is 144/2 so that's 72 correct?

60x12=720
Therefore, a dozen dozens of apples, priced at 60 cents a dozen, would cost $7.20

ok thanx but what is:

So half a dozen dozen is 144/2 so that's 72 correct?

half a dozen dozen is 72 :)

yeah

Thank-you

I don't understand this question:

half dozen dozen oranges at a dozen a half dozen

yes! :)

I have a second part that i am not comprehending.

a half dozen dozen oranges at a dozen a half dozen

  1. 👍 0
  2. 👎 0
  3. 👁 105
asked by Gina

Respond to this Question

First Name

Your Response

Similar Questions

  1. Quick Math

    I still have a question. My first one has been answered(I, but I am going to write it down anyways, incase it realtes to the first quesion. (I)What is the cost of s dozen dozen apples at half a dozen dimes a dozen? (II)(This one I

    asked by Gina on December 5, 2006
  2. Quick Math

    Is a dozen dozen equals to 24? wouldn't a dozen dozen be 144? and 144 is a gross. a dozen is 12 a dozen is 12 so isnt that 24? When you say double double such as in coffee. You want two milk and two sugar. That's four. So wouldnt

    asked by Gina on December 5, 2006
  3. Quick Math

    I have a question: How would you solve this? a dozen dozen apples at half a dozen dimes a dozen? In this cause is dozen 12? And half a dozen dimes in 60 cents? So half a dozen dozen is 144/2 so that's 72 correct? yes, half a dozen

    asked by Gina on December 5, 2006
  4. math

    Find the cost of buying 4 dozen of exercise books at sh 6000 per dozen,a half dozen of pencil at sh 2050 per dozen,5 dozen rulers at sh 3600 per dozen #i need anyone to help me please# and in case someone know where i can get such

    asked by kelvin on February 22, 2017
  5. math

    Find the cost of buying 4 dozen of exercise books at sh 6000 per dozen,a half dozen of pencil at sh 2050 per dozen,5 dozen rulers at sh 3600 per dozen #i need anyone to help me please# and in case someone has such type of

    asked by kelvin on February 23, 2017
  6. 4th grade math

    Mary purchased incredients needed to cookies. a table shows the cost for each batch of 5 dozen cookies. ($10.00 total) and the price of cookies = 1/2 dozen = $5; 1 dozen = $8 and 5 dozen = $35. question is if mary sells 3 dozen

    asked by Kyle on November 18, 2015
  7. math

    For a wedding, Shereda bought several dozen roses and several dozen carnations. The roses cost $15 per dozen, and the carnations cost $8 per dozen. Shereda bought a total of 17 dozen flowers and paid a total of $192. How many

    asked by Ron on April 9, 2007
  8. math

    Which number represent the smallest .8 5 12 .888 .96For $1.80 2) a grocer buys a case of fruit which contains 12 dozen. She knows that two dozen will spoil before she sells them. At what price per dozen must she sell the good ones

    asked by Anonymous on March 22, 2012
  9. math

    A supermarket sells eggs in cartons of a half dozen($6),a full dozen ($2.18) and a dozen and a half eggs ($3.00) What is the constant proportionality that relates the price to the quantity of eggs.

    asked by megan nicole on December 17, 2014
  10. Math

    For $4.50 a grocer buys a case of fruit which contains 14 dozen. She knows that 4 dozen will spoil before she sells them. At what price per dozen must she sell the good ones to gain 1/3 of the whole cost? is there any quick way to

    asked by Shani on March 22, 2012

More Similar Questions