math

If you buy 6 boxes of cereal for $ 10, how much will 9 boxes of cereal cost ?

  1. 👍
  2. 👎
  3. 👁
  1. Cross multiply and solve for x.

    6/10 = 9/x

    1. 👍
    2. 👎
    👤
    Ms. Sue

Respond to this Question

First Name

Your Response

Similar Questions

  1. TEAS 6 MOMETRIX

    mandy can buy 4 container of yogurt and 3 boxes of crackers for $9.55. she can buy 2 containers of yogurt and 2 boxes of crackers for $5.90. How much does one box of crackers cost? Answer: $2.25 Equations 4x + 3y = $9.55 2x + 2y =

  2. math

    Every cereal box has a gift inside, but you cannot tell from the outside what the gift is. The store manager assures you that 16 of the 58 boxes on the shelf have the secret decoder ring. The other 42 boxes on the shelf have a

  3. Algebra

    A contractor needs to buy nails to build a house. The nails come in small boxes and large boxes. Each small box has 150 nails and each large box has 450 nails. The contractor bought twice as many large boxes as small boxes, which

  4. Math

    The table shows the cost of different numbers of boxes of cookies. Selling Cookies Boxes of cookies: Cost: 5 11.25 7 15.75 11 24.75 What is the cost to buy 15 boxes of cookies? A $33.75 B $36.00 C $40.50 D $51.75 I would say D

  1. math

    The grade 8 class at Wheatly Middle School sold 77 boxes of almond chocolates. This is 22% of all the boxes of chocolate sold. a) Estimate the total number of boxes sold. b) Calculate how many boxes were sold?

  2. math 12

    A manufacturer of cereal finds that the masses of cereal in a company's 200-g package are normally distributed with a mean of 200g and a standard deviation of 16.3g a) What proportion of these boxes contain between 183.7g and

  3. math

    A certain brand of cereal costs $3.25 per box before sales tax is added. When you buy 5 or more boxes of this cereal you receive 1 additional box for free. What is the average cost per box of cereal for 6 boxes before sales tax

  4. Big boxes

    There are 4 separate large boxes, and inside each large box there are 3 separate small boxes, and inside each of these small boxes there are 2 separate smaller boxes. How many boxes, counting all sizes, are there altogether?

  1. Math

    There is 1/3 of a puzzle in every box of cereal. Use a fraction to the number of puzzles in 6 boxes of cereal

  2. mathematics

    according to a manufacturer, the average weight of a cereal box they produced is 20 ounces with a standard deviation of 0.5 ounce. a) if a random sample of 1000 boxes are selected, what is the probability that the weight is less

  3. Mathematics!

    A cereal factory has weekly fixed costs of $48,000. It costs $1.37 to produce each box of cereal. A box of cereal sells for $3.99. Express the profit function p(x) that gives the total weekly profit from x boxes of cereal.

  4. Math

    1. 1/3 of 3 A.1/18 B.1/3 C.1 D.1/9 2. Betty had 1/7 yard of ribbon she used 1/6 of it how many yards of ribbon did she use? A.42 yd B.7/6 yd C.1/42 yd D.6/7 yd 3. At a warehouse boxes of merchandise are placed on shelves in stacks

You can view more similar questions or ask a new question.