aig math (Ms.Sue)

At the pet store ruth bought 5 rawhide bones and 3 dog collars.She gave the cashier 90$ and received $6 in chage.If a dog collar costs 3 times as much as a bone find the cost of one dog collar.

My answer is 63 am i right if not please show me why and how.

  1. 👍
  2. 👎
  3. 👁
  1. Your answer is obviously wrong. She bought 3 collars. If she paid 63 for one collar -- then she would have paid 189 for three.

    1. 👍
    2. 👎
    👤
    Ms. Sue
  2. so is the answer 21?

    1. 👍
    2. 👎
  3. Let's check:

    (3 * 21) + (5 * 7) = 98

    Nope -- you're getting closer.

    1. 👍
    2. 👎
    👤
    Ms. Sue
  4. is it 18.

    1. 👍
    2. 👎
  5. Let's check.

    (3 * 18) + (5 * 6) = 84

    Right!!!

    1. 👍
    2. 👎
    👤
    Ms. Sue
  6. my mother dosen't under how you get 18 can you please explain.

    1. 👍
    2. 👎
  7. I don't know. I found the right answer by trial and error.

    Lidia-- I'm not a math teacher -- so please don't include my name on your future posts.

    1. 👍
    2. 👎
    👤
    Ms. Sue
  8. cost of bone --- x
    cost of collar --- 3x

    5 bones + 3 collars = 84
    5x + 3(3x) = 84
    14x = 84
    x = 84/14 = 6

    cost of bone = $6
    cost of collar = 3(6) = $18

    1. 👍
    2. 👎
  9. Thanks, Reiny!

    I hope Lidia sees your answer.

    1. 👍
    2. 👎
    👤
    Ms. Sue

Respond to this Question

First Name

Your Response

Similar Questions

  1. Math

    Katie surveyed people at a grocery store. She wanted to find out which animals were her favorite pets. She asked the people she surveyed which animal they thought was the least expensive to feed. Dog:1 Cat:2 Lizard:11 Bird:5 A)

  2. English

    Combine these two simple sentences into one simple sentence with a compound verb. Jenny went to the grocery store. She bought chicken and potatoes. A. Jenny went to the grocery store; she bought chicken and potatoes. B. Jenny went

  3. math

    Marsha gave the cashier $20 to pay for 3 pairs of socks. The cashier gave her $5.03 in change. Each pair of socks cost the same amount. What is the cost in dollars and cents for each pair of socks? .

  4. Statistics

    John runs a computer software store. Yesterday he counted 127 people whwo walked by his store, 58 of whom came into the store. OF the 58, only 25 bought something in the store. A. What is probability that a person who walks by the

  1. Math

    A manufacturer of flea collars for animals that weigh less than 5 kilograms injects the collars with 15 milligrams of a biocide that only acts on fleas. The manufacturer will release a collar that has no less than 14 milligrams

  2. physics

    a pet truck is moving at 25m/s north, a dog inside moves at 1.75 m/s at angle 35 degrees east of north. What is the velocity of the dog relative to the road?

  3. Language Arts

    "Type a paragraph in which you use at least two linking commas, two semicolons, and one colon." Does the paragraph below match the criteria above? My dog, Bruno, is absolutely amazing; he's so many things for a one year old

  4. English

    Which sentence has a misplaced modifier?(1 point) When looking out the window, they saw the first leaf fall. On the way to the store, she saw a lost cat. The boy received a dog named Rover for his birthday.**** They gave

  1. algebra

    At a pet store, Rhonda paid $11.50 for 3 dog bowls and 4 bones. Kelly $13 for 2 dog blows and 8 bones. How much will Andrew pay for 4 dog bowls and 2 bones?

  2. math

    a manager bought some stamps. she gave 1/3 of them to a cashier and 1/5 of them to her secretary. if the secretary received 40 fewer stamps than the cashier, how many stamps did the cashier receive?

  3. math

    Mr. Sedares bought 2 Hot Dogs and 3 Hamburgers for $19 Mrs. Lito bought 2 Hot Dogs and 2 Hamburgers for $14 a.) How much is a Hot Dog? Why? b.) How much is a hamburger? Why? Now ... Mr. Lokko bought 6 Hot Dogs and 3 Hamburgers for

  4. Math

    A dress cost twice as much as a skirt. Mrs. Mason bought 3 dresses and 2 skirts. She gave the cashier $1000 and received $300 in change. How much did a dress cost?

You can view more similar questions or ask a new question.