math

The equation for:
Judy and Linda agree to share the cost
of a $21 pizza based on how much each one ate. If Judy ate 3/4 of the amount that Linda ate, how much should each pay?
what is the formula please.

  1. 👍 0
  2. 👎 0
  3. 👁 762
  1. if Linda paid x, then Judy should pay 3/4 x

    Add it all together to get the whole cost:

    x + 3/4 x = 21
    7/4 x = 21
    x = 21 * 4/7 = 12

    So, Linda paid $12, Judy paid $9

    1. 👍 1
    2. 👎 0

Respond to this Question

First Name

Your Response

Similar Questions

  1. Math

    At lunch,6 friends share 4 pizzas equally. What fraction of a pizza does each friend get? I think answer is : 1/3 4 pizza divided by 6

  2. physics

    Judy, by chance, spots a potted plant falling outside the window at 2.04 m/s . Further down the same building, Judy’s boyfriend clocks the pot at 56 m/s . How far apart are the friends? The acceleration of gravity is 9.8 m/s 2 .

  3. Math

    Pizza cost $1.50per slice. Use a table and an equation to represent the relationship between the number of slices of pizza bought and the total cost?

  4. math

    six friends share 5 small pizzas. each friend first eats half a pizza. how much more pizza does each friend need to eat to finish all the pizzas and share them equally?

  1. algebra 2

    Three friends share the cost of a pizza. The base price of the pizza is p and the extra toppings cost $4.50. If each person’s share was $7.15, which equation could be used to find p, the base price of the pizza?

  2. math

    A cheese pizza costs $5. Additional toppings cost $1.50 each. Write and graph an equation in two variables that represents the total cost of a pizza. Let tt represent the number of toppings and cc represent the total cost of the

  3. Math

    Jack bought 3 slices of cheese pizza and 4 slices of mushroom pizza for a total cost of $12.50. Grace bought 3 slices of cheese pizza and 2 slices of mushroom pizza for a total cost of $8.50. What is the cost of 1 slice of

  4. Math (Variation)

    The cost of a pizza varies directly as the square of its radius. If a pizza with a 6-inch radius costs ₱148.00, how much should a pizza with an 11-inch radius cost?

  1. Math

    Linda was selling tickets for the school play. She sold 10 more adult tickets than children tickets and she sold twice as many senior tickets as children tickets. Adult tickets cost $5, senior tickets cost $3 and children tickets

  2. Microeconomics

    Answer the following questions based on the graph that represents J.R.'s demand for ribs per week of ribs at Judy's rib shack. a. At the equilibrium price, how many ribs would J.R. be willing to purchase? b. How much is J.R.

  3. Algebra

    Jack bought 3 slices of cheese pizza and 4 slices of mushroom pizza for a total cost of $12.50. Grace bought 3 slices of cheese pizza and 2 slices of mushroom pizza for a total cost of $8.50. What is the cost of one slice of

  4. math

    Jane is organizing a fundraiser to buy a ping-pong table for the community center. The table costs $500.00. Jane is asking contributors to pay for an equal share of the cost of the table. She already has five contributors lined

You can view more similar questions or ask a new question.