math

If 5 sweaters cost $39.40, how much would 8 sweaters cost? The cost is $__.

  1. 👍
  2. 👎
  3. 👁
  1. 39.40 / 5 = 7.88

    7.88 * 8 = ?

    1. 👍
    2. 👎
    👤
    Ms. Sue

Respond to this Question

First Name

Your Response

Similar Questions

  1. Math

    A clothing owner has 1734 meter of fabric to make identical sweaters of all the same if each sweater uses 3.4 meters of fabric how many sweaters could be made?

  2. math/economics in calculus

    The average cost of manufacturing a quantity q of a good, is defined to be a(q) = C(q)/q. The average cost per item to produce q items is given by a(q) = 0.01q2 − 0.6q + 13, for q >0. I know that the total cost is

  3. accounting

    Richard Hamilton has a fast - food franchise and must pay a franchise fee of $35000 plus 3% of gross sales. In terms of cost behavior, the total cost is a: a) variable cost b) fixed cost c) step - fixed cost d) mixed cost

  4. Accounting 7

    Job 31 has a direct materials cost of $300 and a total manufacturing cost of $900. Overhead is applied to jobs at a rate of 200 percent of direct labor cost. Use the relationships among total manufacturing costs, conversion cost,

  1. algebra

    The cost of operating an appliance varies jointly as the number of watts, hours of operation, and the cost per kilowatt-hours. It costs $0.45 to operate a 3000-watt air conditioner for 2 hours at a cost of $0.075 per

  2. mathematics

    Katie bought 4 sweaters that each cost the same amount and 1 skirt that cost $20. The items she bought cost a total of $160 before tax was added. What was the cost of each sweater?

  3. Math - average rate problems(check + help)

    The total cost, c, in dollars of operating a factory that produces kitchen utensils is C(x)=0.5x^2+40x+8000, where x is the number of items produced in thousands. a)Determine the marginal cost of producing 5000itmes and compare

  4. Math

    A caterer charges a fixed cost for preparing a dinner plus an additional cost for each person served. You know that the cost for 100 students will be $750 and the cost for 150 students will be $1050. Find the caterer's fixed cost

  1. Math

    A clothing store ordered 300 sweaters and sold 20 of them at $100 the first week. The second week, the selling price was lowered by $10, and 40 sweaters were sold. In the third week. The selling price was lowered by another $10,

  2. algebra

    Shelly has $175 to shop for jeans and sweaters, Each pair of jeans costs $25, each sweater costs $20, and she buys 8 items. Determine the number of pairs of jeans and sweaters Shelly bought.

  3. Algebra

    83. Minimizing Marginal Cost The marginal cost of a product can be thought of as the cost of producing one additional unit of output. For example, if the marginal cost of producing the 50th product is $6.20, it cost $6.20 to

  4. Microeconomics

    When average total cost is declining then: a) marginal cost must be less than average cost b) marginal cost must be greater than average cost c) average toal cost must be greater than average fixed cost d) average variable cost

You can view more similar questions or ask a new question.