Math

You and three friends bought a pizza. You paid $2.65 for your share (1/4 of the pizza). Wrote an equation that models the situation. What was the total cost of the pizza?

I'm confused please help. Thanks

  1. 👍
  2. 👎
  3. 👁
  1. 2.65 * 4 = C

    1. 👍
    2. 👎
    👤
    Ms. Sue

Respond to this Question

First Name

Your Response

Similar Questions

  1. Math

    At lunch,6 friends share 4 pizzas equally. What fraction of a pizza does each friend get? I think answer is : 1/3 4 pizza divided by 6

  2. Math 2

    At lunch, 5 friends share 3 pizzas equally. What fraction of a pizza does each friend get?

  3. math

    Three friends have 1/2 a pizza left. If they divide it evenly, what fraction of a pizza will each friend get?and i already tried and i didnt understand

  4. Math

    Four friends are sharing a pizza. The chart shows how much pizza each friend are. Who are the most pizza? Name Amount Kanya 0.15 Than 3/20 Sinla 2/9 Jessica 0.2 I think Kanya ate the most.

  1. Math

    Jack bought 3 slices of cheese pizza and 4 slices of mushroom pizza for a total cost of $12.50. Grace bought 3 slices of cheese pizza and 2 slices of mushroom pizza for a total cost of $8.50. What is the cost of 1 slice of

  2. math

    Eight friends share three pizzas. How much pizza will each friend get? Explain your thinking words, numbers and models.

  3. Math 2

    twelve friends share 4 pizzas equally. what fraction of a pizza does each friend get?

  4. Algebra

    Jack bought 3 slices of cheese pizza and 4 slices of mushroom pizza for a total cost of $12.50. Grace bought 3 slices of cheese pizza and 2 slices of mushroom pizza for a total cost of $8.50. What is the cost of one slice of

  1. math

    Three groups of students are sharing leftover pizza (all the same size originally) Which group gets the most pizza? 6 students share 3/4? 3 students share 1/3? 4 students share 2/3?

  2. Math

    Five students equally share 1/2 of a pizza. How much of a whole pizza did each student eat

  3. Math

    Pizza cost $1.50per slice. Use a table and an equation to represent the relationship between the number of slices of pizza bought and the total cost?

  4. math

    six friends share 5 small pizzas. each friend first eats half a pizza. how much more pizza does each friend need to eat to finish all the pizzas and share them equally?

You can view more similar questions or ask a new question.