math

what is the unit rate

$16 for 32 photos

is it 16/32= .50/1

  1. 👍 0
  2. 👎 0
  3. 👁 80
  1. correct, .50 dollars per coy

  2. The unit rate is the amount you'd pay for each photo.

    16/32 = $0.50 each

Respond to this Question

First Name

Your Response

Similar Questions

  1. math/unit rate

    please help me find the definition for unit rate. It depends upon what kind of unit. Go to www.google.com and type in unit rate. There is one source there for hotel unit rates, another for unit rates for the medical field, etc.

    asked by hannah on September 26, 2006
  2. English

    Included w/ the Book Review Forms, you will need to include at least 2 - 3 photos of YOU w/ the actual books you reviewed. Please do not include photos of your children holding the books. You must actually be included in the

    asked by Patrick on September 29, 2018
  3. Math(Unit Rate)

    If 20 units= 10kg whats the unit rate? http://www.eduplace.com/math/mathsteps/6/e/ is that your gf? "sam"???? 20/10 reduce,= 2/1 divide,=.5 Kg/unit calculate the unit rate what dose this mean Find each unit rate. $112 in 8 hours

    asked by Sean + Sam on November 13, 2006
  4. Math

    Kyle and his brotherJoe have 24,000 family photos. They saved 600 photos on CD each month. How many months did it take to save the photos ?

    asked by help please !!!!!!!!!!!!!!!!!!!! on November 15, 2011
  5. Math

    How do I expres a rate as a unit rate Usually it is rate/unit said as "rate per unit." Examples are "miles per gallon" and "price per pound." I hope this helps. Thanks for asking.

    asked by Adam on April 17, 2007
  1. unit rate

    the unit price of an item at a grocery store is a familiar example of a unit rate. find the unit price of each box of cereal. a. $3.95 for a 20oz. b.$4.29 for a 24 oz. c.$2.25 for a 12 oz. Divide the price by the weight in ounces

    asked by lisa on November 28, 2006
  2. math

    A photo lab manager graphed the cost of having photos developed as a function of the number of photos in the order. The graph is a line with a slope of 1/10 that passes through (10,6). Write an equation in slope-intercept form

    asked by ava on April 1, 2014
  3. MATH HELPO!!!

    Convert the map scale to a unit rate. How many inches represent one mile? Show your work. Interpret the meaning of the unit rate. 3/10 in. = 7/8 mi no map just need someone to solve this unit rate FASTLY

    asked by J-kid on February 4, 2017
  4. Multiplicative inverse

    Angelo says that if you know one unit rate in a proportional relationship, the other unit rate is always the multiplicative inverse of the unit rate you know. Is Angelo correct? Explain

    asked by April on April 10, 2016
  5. math..help again

    A photo lab manager graphed the cost of having photos developed as a function of the number of photos in the order. The graph is a line with a slope of 1/10th that passes through (10,6). Write an equation in slope-intercept form

    asked by ava on April 1, 2014

More Similar Questions