accounting

If the cost of, C(x), for manufacturing x units of a certain product is given by C(x)=x2-70x+4400, find the number of units manufactured at a cost of $7400?

  1. 👍 0
  2. 👎 0
  3. 👁 87
  1. 1

    1. 👍 0
    2. 👎 0

Respond to this Question

First Name

Your Response

Similar Questions

  1. Standard Costing System-Help!

    Cotta Cots uses a standard cost system in which manufacturing overhead is applied to units of product on the basis of direct labor-hours (DLHs). During August, the company actually used 6,100 direct labor-hours and produced 2,500

    asked by Leese on December 13, 2006
  2. Managerial Accounting Help

    Cotta Cots uses a standard cost system in which manufacturing overhead is applied to units of product on the basis of direct labor-hours (DLHs). During August, the company actually used 6,100 direct labor-hours and produced 2,500

    asked by Julie on December 19, 2006
  3. Standard Costing System

    Ballroom Balloons, Inc. uses a standard cost system in which manufacturing overhead is applied to units of product on the basis of direct labor-hours (DLHs). During August, the company actually used 6,100 direct labor-hours and

    asked by Lese on December 12, 2006
  4. algebra

    What is the cost, C for manufacturing x units of a certain product is given by C=x/2+30 find the number of units manufactured at a cost f 9230 solve.

    asked by Slomon on June 27, 2017
  5. Accounting

    1. The company uses a job-order costing system. How would you recommend that manufacturing overhead cost be assigned to production? 2. Recompute the company's unit product costs in accordance with your recommendations in (1)

    asked by Chris on January 9, 2007
  6. Accounting

    Chef Gourmet, Inc., has assembled the following data pertaining to its two most popular products. Blender Food Processor Direct material $ 18 $ 33 Direct labor 12 27 Manufacturing overhead @ $48 per machine hour 48 96 Cost if

    asked by Rebekah on November 5, 2015
  7. Accounting

    Chef Gourmet, Inc., has assembled the following data pertaining to its two most popular products. Blender Food Processor Direct material $ 21 $ 30 Direct labor 14 42 Manufacturing overhead @ $52 per machine hour 52 104 Cost if

    asked by Sarah on April 16, 2015
  8. Accounting

    Cambridge Manufacturing Company, Inc. has 200 labor-hours available. There is no limit on machine hours. Cambridge can sell all of Product B that it wants, but it can only sell 30 units and 20 units of Products A and C,

    asked by Gail on February 26, 2011
  9. Algebra

    83. Minimizing Marginal Cost The marginal cost of a product can be thought of as the cost of producing one additional unit of output. For example, if the marginal cost of producing the 50th product is $6.20, it cost $6.20 to

    asked by Terry on November 3, 2011
  10. ACC

    someone help me with this questions please 1. How would the following costs be classified (product or period) under variable costing at a retail clothing store? Cost of purchasing clothing Sales commissions A) Product Product B)

    asked by matt on November 16, 2007

More Similar Questions