Math

Mr. R has some money to buy oranges, if he will buy 15 oranges he will need $90 more, if he will buy 10 oranges he will have $60 left. how much money has mr. R?

asked by Kaloy
  1. Let r=amount of money in dollars Mr. R has
    and
    x=cost of each orange

    We will set up the equations

    15x=r+90
    10x=r-60

    You can then solve for r and x by the method of elimination, substitution, or comparison.

    posted by MathMate
  2. Buying 5 more oranges costs an extra $150. Therefore they cost $30 each.

    Buying ten oranges costs $300 and leaves him with $60. Therefore he started out with $360.

    posted by drwls

Respond to this Question

First Name

Your Response

Similar Questions

  1. Math

    Mr. R has some money to buy oranges, if he will buy 15 oranges he will need $90 more, if he will buy 10 oranges he will have $60 left. how much money has mr. R? Please kindly solve this using George Polya method.. guess and
  2. Math

    Mr. Kwon has just enough money to buy only 20 mangoes or only 30 oranges. If he wants to buy equal numbers of mangoes and oranges together, how many of each type can he buy with the money?
  3. HELP MATH

    Mr. Kwon has just enough money to buy only 20 mangoes or only 30 oranges. If he wants to buy equal numbers of mangoes and oranges together, how many of each type can he buy with the money?
  4. Algebra

    A boy was sent with $2.10 to buy oranges. He found the price 3 cents higher per dozen than he had expected to pay, and so he bought 6 fewer oranges than he had intended to buy and received 1 cent in change. How much did he pay for
  5. math

    Fifteen oranges cost $6.00. a) How much will Anna have to pay for 32 oranges? b) How many oranges can she buy with $32.00?
  6. math

    In K&M grocery store, apples are sold in groups of 3 and oranges are sold in groups of 5. If Mrs. Winter buys 26 apples and oranges in all how many apples does she buy? How many oranges does she buy?
  7. MATH

    Mr. Davis wants to buy some oranges. He visits a local grocery store and finds that 6 oranges cost $2. Write an equation that represents the relationship between the number of oranges, n, and their total cost, c. Express the rate
  8. MATH Help!

    Mr. Davis wants to buy some oranges. He visits a local grocery store and finds that 6 oranges cost $2. Write an equation that represents the relationship between the number of oranges, n, and their total cost, c. Express the rate
  9. math

    Mr. Davis wants to buy some oranges. He visits a local grocery store and finds that 6 oranges cost $2. Write an equation that represents the relationship between the number of oranges, n, and their total cost, c. Express the rate
  10. maths

    PLS HELP!!!! Some children were sharing oranges. If each child took 3 oranges, there would be 2 oranges left over. But if each child took 4 oranges, there would be 2 oranges short. How many oranges were there?

More Similar Questions