Math

The grocery store sells kumquats for $4.25 a pound and Asian pears for $2.25 a pound. Write an equation in standard form for the weights of kumquats k and Asian pears p that a customer could buy with $18.

  1. 👍 0
  2. 👎 0
  3. 👁 2,348
  1. 4.25k + 2.25p = 18.00

    1. 👍 5
    2. 👎 1
  2. wow damn 2012 okay you know wat 2020 comes crashing ayyyeeeeeeeeeeee!!!!!

    1. 👍 1
    2. 👎 0

Respond to this Question

First Name

Your Response

Similar Questions

  1. algebra

    The coffee counter charges $9.00 per pound for Kenyan French Roast coffee and $8.00 per pound for Sumatran coffee. How much of each type should be used to make a 20-lb blend that sells for $8.40 per pound? Answer: Kenyan-8 lb;

    asked by C on May 19, 2008
  2. Mathematics

    If I have cashews for 7.30 a pound an Brazil nuts for 5.40 a pound how much of each is used to make a 28 pound mixture for 6.28 a pound

    asked by Ashley on August 1, 2020
  3. Algebra

    A coffee distributor needs to mix a(n) House coffee blend that normally sells for $8.40 per pound with a Mexican Shade Grown coffee blend that normally sells for $14.70 per pound to create 70 pounds of a coffee that can sell for

    asked by Starlet on February 7, 2016
  4. Algebra

    The owner of an organic fruit stand also sells nuts. She wants to mix cashews worth $5.50 per pound with peanuts worth $2.30 per pound to get a 1/2 pound mixture that is worth $2.80 per pound. How much of each kind of nut should

    asked by nora on July 15, 2020
  5. Math

    The Coffee Counter charges ​$11.00 per pound for Kenyan French Roast coffee and ​$15.00 per pound for Sumatran coffee. How much of each type should be used to make aa 24 pound blend that sells for ​$13.00 per​ pound?

    asked by Erin on January 22, 2018
  1. 5 th grade math

    at a grocery store salted peanuts in the shell cost 30 cents per ounce. is $5.00 enough money to buy 1 pound of peanuts?

    asked by 5th grade math on May 21, 2015
  2. Math problem

    The modern grocery has cashews that sell for $4.00 a pound and peanuts that sell for 2.50 a pound. How much of each must Albert the grocer mixed to get 60 pounds of mixture that he can sell for three dollars per pound? Express the

    asked by Taylor on February 17, 2014
  3. Math

    The grocery store sells kumquats for $4.75 a pound and Asian pears for $2.25 a pound. Write an equation in standard form for the weights of kumquats k and Asian pears p that a customer could buy with $22. 4.75k+2.25p=22*****

    asked by Standard on December 8, 2016
  4. Algebra

    The Nutty Professor sells cashews for $6.75 per pound and Brazil nuts for $5.00 per pound. How much of each type should be used to make a 50-lb mixture that sells for $5.70 per pound? c = lbs of cashews b = lbs of brazil nuts Are

    asked by Valeria on February 20, 2009
  5. math

    How many pounds of a $1.20 per pound nut mixture must be mixed with two pounds of a 90 cents per pound mixture to produce a mixture that sells for $1.00 per pound? with explanation

    asked by tasreef on June 15, 2016

You can view more similar questions or ask a new question.