pre-albegra word problem

I need to write a verbal rule to determine the total monthly cost of my cell phone, assuming I go over the 200 minutes. basic cell phone rate plan cost $29.99 a month plus 45 cents per minute for every minute over 200 minutes during the month.

  1. 1
asked by kathy
  1. subtract 200 from your minutes, multiply the difference by 45 cents, then add $29.99

    posted by Steve

Respond to this Question

First Name

Your Response

Similar Questions

  1. MAT 116 – Algebra 1A

    A long-distance telephone plan costs $2.00 a month, plus 4 cents per minutes, or part thereof, for any long-distance call made during the month. Write a verbal rule to determine the total monthly cost for your long-distance calls
  2. algebra

    The equation C=mx+b can be used to model the monthly cost, C, of a cell phone plan where b is the flat monthly cost, m represents the cost in dollars per minute and x is the number of minutes used in the month. Choose a flat
  3. Math

    A cell phone company charges $100 per month. The monthly cost increases by $5 for every family member (f) on the plan. Write and graph an equation in two variables that represents the (t) total monthly cost of the plan. What is
  4. math

    its about phones like att has a monthly fee of $39.99/mo and 450 anytime minutes which are included in the plan and any additional minutes are $0.45/min Sprint-has a monthly fee $34.99/mo and 450 anytime minutes which are included
  5. Algebra 1A

    Translate Two dollars plus four cents times the number of minutes in part into a symbolic rule. Use c to represent the total monthly cost and n to represent the total number of long-distance minutes for the month, and then
  6. algebra

    s=0 cost =$25 s=1 cost=$41 s=2 cost =$57 s=3 cost=$73 Let s stand for sets of prints ordered. write the RULE that describes a student's total cost.
  7. Algebra

    Another question: A cell phone company charges $60 for a cell phone and $40 per month under its economy plan. Formulate and graph a model that can be used to determine the total cost, C(t), of operating a cell phone for t months.
  8. Math

    A cell phone plan cost $30 per month for unlimited calling plus $.15 per message. A. Write a linear model that represents the monthly cost of the cell phone plan if the user sends t text messages. B. if you send 200 text messages,
  9. Math

    $32 monthly fee plus $3/hour for rental write a model representing the total monthly cost, C, in terms of X
  10. Math

    The bus fare in a city is $1.75. People who use the bus have the options of purchasing a monthly coupon for $29.00. With the coupon book, the fare is reduced to $0.75. Determine the number of times in a month the bus must be used

More Similar Questions