math

Vanna Red sells the vowels a, e, i, o, and u each for a different
price but less than $250. Consonants are free. You must pay
separately for each occurrence of a vowel in a word. Audacious
sells for $260, equivocations for $340, inimitable for $225,
onomatopoeia for $435, and unamibiguous for $225. How much does
Vanna charge for each vowel?

  1. 👍
  2. 👎
  3. 👁
  1. Here's what I came up with...strictly by trial and error. You might want to check to be sure it works out.
    a = 30
    e = 75
    i = 40
    o = 30
    u = 55
    Like I said, be sure it works out.

    1. 👍
    2. 👎
  2. gjjkjb

    1. 👍
    2. 👎

Respond to this Question

First Name

Your Response

Similar Questions

  1. MATH?!!?

    a store sells ladders. . the retail price was a 40m percent markup over the manufacturer price. .a month later, the store reduced the retail price of the ladder by 25 percent What percent markup is the new retail price over the

  2. mathematics

    A board game uses a bag of 105 lettered tiles. You randomly choose a tile and return it to the bag. The table shows the number of vowels and the number of consonants after 50 draws. Predict the number of vowels in the bag. This is

  3. Math

    An electronics store is selling personal CD players. The regular price for each CD player is $90. During a typical two weeks, the store sells 50 units. Past sales indicate that for every $1 decrease in price, the store sells five

  4. maths

    1. a man sells a tv for rupees 3450and makes a profit of 15% . he sells a second tv set at a loss of 10%.if on the whole he neither gains nor loses , find the cost price of the second tv. 2.a man sells two tables at the same

  1. Managerial Economic

    The ABC Company manufactures AM/FM clock radios and sells on average 3,000 units monthly at 25$ each to retail stores.Its closest competitor produces a similar type of radio that sells for 28$. a. If the demand for ABC's product

  2. Psychology

    Which of the following scenarios is the best example of negative reinforcement? a. Vanna fastens her seatbelt as soon as she gets in her car to stop the annoying alert sound. b. Drake no longer cuts class now that his parents

  3. math

    The butcher shop sells a 3 lb package of chicken legs for $9.57. The supermarket sells chicken legs for $7.68/kg. Determine the price per kilogram that each store charges. Which store has the lower price per kilogram?

  4. Math

    A bag contains equal numbers of red, blue, and yellow marbles. A student chooses a marble at random. What is the relationship between the probability that the marble is red and the probability that the marble is not red? A) P(red)

  1. math

    A man gains 20% by selling apples at a certain price.if he sells it at Rs 1.2 higher than the previous price he gains 40%. Find the original cost price

  2. math

    anika grows vegetables and sells them at the farm stand. She gives the a discount to local restaurants. The table shows the restaurant price,p of buying vegetables with regular price or r dollars. Write an equation that represents

  3. Math

    If a large factory sells its new gadgets for $5 each it can sell 1050 per month and if it sells the same gadgets for $9 it will sell 900 per month. Assuming the relationship between price and sales is linear predict the monthly

  4. math

    company A sells 53 cm model tv at price of 7000 whereas another B sells same model at price of 16800rs.what is ratio of their selling price?

You can view more similar questions or ask a new question.