spell

What does pd. stand for other than pound??? please answer soon!!!

  1. 👍
  2. 👎
  3. 👁
  1. paid

    1. 👍
    2. 👎
  2. Actually, pd does not stand for pound. Lb is pound, and lbs is pounds. Pd is Paid tho also. :D

    1. 👍
    2. 👎

Respond to this Question

First Name

Your Response

Similar Questions

  1. Algebra

    The price for pears is y = 2.75x. Which line would have the steepest slope if organic apples and pears were added to the graph? A - organic $2.50/pound; regular $3.00/pound B - organic $0.40/pound; regular $0.50/pound C - organic

  2. Math

    A clock was exactly on time at noon on Monday. At 8 Pm. on Tuesday it was 128 seconds slow. At that same rate, how much did it lose in 1/2 hour? Question 2. if carrots are selling at $.0125 a pound, how many pound we can buy for a

  3. math

    A store manager wishes to reduce the price of her fresh ground coffee by mixing two grades. If she has 50 pounds of coffee which sells for $1.20 per pound, how much coffee worth 80 cents per pound must she mix with it so that she

  4. physics

    A 34-pound crate is pushed across the floor by a 30-pound horizontal force F1. Aside from the pushing force and gravity F2, there is also a 34-pound force F3 exerted upward on the crate and a 20-pound frictional force F4 What

  1. algebra

    The coffee counter charges $9.00 per pound for Kenyan French Roast coffee and $8.00 per pound for Sumatran coffee. How much of each type should be used to make a 20-lb blend that sells for $8.40 per pound? Answer: Kenyan-8 lb;

  2. algebra

    Calvin mixes candy that sells for $2.00 per pound with candy that costs $3.60 per pound to make 50 pounds of cancdy selling for $2.16 per pound. How many pounds of each kind of candy did he use in the mix? I cannot figure out the

  3. Language Arts - Dependent and Independent Clauses

    Question #1: Identify the dependent clause in the following sentence: "If we are going to make it to the movie on time, we really need to leave right now." a) If we are going to make it b) If we are going to make it to the movie

  4. Math

    The owner of an organic fruit stand also sells nuts. She wants to mix cashews worth $5.50 per pound with peanuts worth $2.30 per pound to get a 1/2 pound mixture that is worth $2.80 per pound. How much of each kind of nut should

  1. Algebra/Math

    What is the sum of 5/6 + 2/3? My answer is 1 1/2. Cody has 6 1/2 boxes of candy to share at a picnic. If he gives each person 1/3 of a box, how many people can receive candy? My answer is 19. Which of these are not rational? a.3

  2. Trigonometry

    Peanuts cost $3 per pound, almonds $4 per pound, and cashews $8 per pound. How many pounds of each should be mixed to produce 140 pounds of a nut assortment that cost $6 per pound, in which there are twice as many peanuts as

  3. Math

    The Coffee Counter charges ​$11.00 per pound for Kenyan French Roast coffee and ​$15.00 per pound for Sumatran coffee. How much of each type should be used to make aa 24 pound blend that sells for ​$13.00 per​ pound?

  4. science

    An athlete is practicing the shot put using a 16-pound shot, and he throws it 40 feet. He then uses a 12-pound shot and throws it 50 feet. In three to four sentences, explain why there is a difference in these throws using the

You can view more similar questions or ask a new question.