spell

What does pd. stand for other than pound??? please answer soon!!!

  1. 👍 0
  2. 👎 0
  3. 👁 101
  1. paid

    1. 👍 0
    2. 👎 0
  2. Actually, pd does not stand for pound. Lb is pound, and lbs is pounds. Pd is Paid tho also. :D

    1. 👍 0
    2. 👎 0
    posted by Walker

Respond to this Question

First Name

Your Response

Similar Questions

  1. algebra

    bill blends 5/4 pound of peanuts that sell for $2.50 per pound with 3/4 pound of walnuts that sell for $5.50 per pound. What should be their price per pound of the mixed nuts? Round your answer to the decimal places

    asked by maribel on January 23, 2015
  2. algebra

    a store mixes red fescue worth $10 per pound and ryegrass worth $14 per pound. The mixture is to sell for $13 per pound. Find out how much of each should be used to make a 228-pound mixure

    asked by slomomo on January 13, 2015
  3. algebra

    The manager of a bulk foods establishment sells a trail mix for $6 per pound and premium cashews for $13 per pound. The manager wishes to make a 315-pound mixture that will sell for $8 per pound. How many pounds of each should be

    asked by sandra on March 21, 2014
  4. algebra

    The coffee counter charges $9.00 per pound for Kenyan French Roast coffee and $8.00 per pound for Sumatran coffee. How much of each type should be used to make a 20-lb blend that sells for $8.40 per pound? Answer: Kenyan-8 lb;

    asked by C on May 19, 2008
  5. year 8 maths

    Find the amount of the following foreign currencies (to 2 decimal places) that can be bought with 250 Singapore dollars. The sterling pound There is a chart and the pound sells at 2,552,0 for 1 Singapore dollar. The pound is

    asked by Maria Chiara on December 11, 2009
  6. Math 4th grade

    How can you find the problem solve for this one.. I did in my own way.. I found that answer was not same as what I had... it is 486lbs...Need your help so I can explain to my students. Thanks here is the question: The food stand

    asked by Mrs. Ramirez on September 14, 2016
  7. Math

    Carmike Company can further process Product A to produce Product B. Product A is currently selling for $25 per pound and costs $10 per pound to produce. Product B would sell for $32 per pound and would require an additional cost

    asked by Mike on December 14, 2017
  8. math

    Chad buys peanuts in 2 pound bags. He repackages them into bags that hold 5/6 pound of peanuts. How many 2 pound bags of peanuts should Chad buy so that he can fill the 5/6 pound bags without having any peanuts left over? What are

    asked by aaron on May 21, 2013
  9. Math

    The Coffee Counter charges ​$11.00 per pound for Kenyan French Roast coffee and ​$15.00 per pound for Sumatran coffee. How much of each type should be used to make aa 24 pound blend that sells for ​$13.00 per​ pound?

    asked by Erin on January 22, 2018
  10. Algebra

    The price for pears is y = 2.75x. Which line would have the steepest slope if organic apples and pears were added to the graph? A - organic $2.50/pound; regular $3.00/pound B - organic $0.40/pound; regular $0.50/pound C - organic

    asked by Researcher on February 10, 2019

More Similar Questions