ALGEBRA

A GROUP OF STUDENTS GO OUT TO LUNCH. IF TWO HAVE HAMBURGERS AND FIVE HAVE HOT DOGS, THE BILL WILL BE $8.00. IF FIVE HAVE HAMBURGERS AND TWO HOT DOGS, THE BILL WILL BE $9.50. WOULDNT THE ANSWER BE $1.50

  1. 👍
  2. 👎
  3. 👁
  1. But -- what is the question?

    1. 👍
    2. 👎
    👤
    Ms. Sue
  2. THE QUESTION IS ASKING ME TO FIND THE COST OF A HAMBURGER?

    1. 👍
    2. 👎
  3. is your keyboard broken???

    1. 👍
    2. 👎

Respond to this Question

First Name

Your Response

Similar Questions

  1. math URGENT!

    28. You are surveying students to find out their opinion of the quality of food served in the school cafeteria. You decide to poll only those students who buy hot lunch on a particular day. Is your sample random? Explain. 29. Ira

  2. math

    You are surveying students to find out their opinion of the quality of food served the school cafeteria. You decide to poll only those students who buy hot lunch on a particular day. Is your sample random? Explain? Can you explain

  3. Math

    You are surveying students to find out their opinion of the quality of food served in the school cafeteria. You decide to poll only those students who buy hot lunch on a particular day. Is your sample random? Explain I think it

  4. Math

    Help! I need to get these questions done before 8:30. Write a system of equations to model each situation. Solve my any method. 4.You and some friends buy hamburgers and milkshakes for lunch. A hamburger costs $1.50 and a

  1. Math help Ms,Sue Please!!!

    Note: Your teacher will grade your responses to questions 18 and 19 to ensure that you receive proper credit for your answers. 18. You are surveying students to find out their opinion of the quality of food served in the school

  2. Math

    A teacher divides 36 students into equal groups for a scavenger hunt . Each group should have at least 4 students but no more than 8 students , what are the possible group sizes ?

  3. Algebra Plz help :)

    Keysha randomly surveyed 150 people at a football game last weekend to find out whether they like hot dogs, hamburgers, or nachos. Of the 850 people at the game, how many should she expect to like both hot dogs and hamburgers. 24

  4. English

    1. Lunch is on me. 2. What do you mean by "lunch is on me"? 3. I mean I will pay for the lunch. 4. Thanks a lot. I really enjoyed the lunch. Then ice cream is on me. ------------------------ In #3, why is 'the lunch' used? In #4,

  1. Math

    There are 41 students in group 2. Twice as many students play the trumpet as play the trombone, but 8 students play the saxophone. How many students in Group 2 play each instrument? Endless thanks

  2. math

    Mr. Sedares bought 2 Hot Dogs and 3 Hamburgers for $19 Mrs. Lito bought 2 Hot Dogs and 2 Hamburgers for $14 a.) How much is a Hot Dog? Why? b.) How much is a hamburger? Why? Now ... Mr. Lokko bought 6 Hot Dogs and 3 Hamburgers for

  3. mathematics

    18. You are surveying students to find out their opinion of the quality of food served in the school cafeteria. You decide to poll only those students who buy hot lunch on a particular day. Is your sample random? Explain.

  4. Algebra

    At a concession stand three hot and 4 hamburgers cost 13.50; 4 hot dogs and 3 numbers cost 12.75. Find the cost one hot dog and the cost of one hamburger

You can view more similar questions or ask a new question.