Math Help plz!!! Really need help.

Use the Systematic Trial to solve this problem.

Peanut-Pecan Problem

Peanuts sell at $5/kg and pecans sell at $20/kg. Marika wants to make 30kg of a mixture of peanuts and pecans that will s ell at $10/kg/ How many kilograms of peanuts and pecans should she use?

Help plz. Plz explain how you got the answer.

Let x = kg peanuts
y = kg pecans
===================
equation 1. x + y = 30
equation 2. $5x + $20y =$10*30
===============================
Solve the two equations for x and y. Post your work if you get stuck and need further assistance.

I don't get it why did you need help for that easy pesey problem?

evryone is at different stages, what is easy for you is new to others

  1. 👍 0
  2. 👎 0
  3. 👁 248
asked by Jolley
  1. ->Let x represent the mass of peanuts
    ->Mass of pecans:30-x
    ->The Value of peauts:5x
    ->Value of pecans:20(30-x)
    Equation: 5x + 20 (30-x)= 10(30)
    *Please note a number before the bracket means tp multiply*
    5x + 600 x - 20 = 300
    ->move + 600 to the other side of the equal sign, it becomes a negative - 600.
    -> x-20 just make it a 20x
    5x - 20x = 300 - 600
    -15x = -300
    ->So negative 15 equals negative 300
    ->Next divide -15x by -15 and -300 by -15
    -15x = -300
    ----- -----
    -15 -15
    x = 20 Kg (the mass of peanuts)
    -> Mass of pecans: 30 - x whitch is 30 - 20 = 10kg

    1. 👍 0
    2. 👎 0
    posted by Shylisa

Respond to this Question

First Name

Your Response

Similar Questions

  1. College Algebra

    A gift store is making a mixture of almonds, pecans, and peanuts, which sells for $4.50 per pound, $3 per pound, and $4 per pound, respectively. The storekeeper wants to make 50 pounds of mix to sell at $4.38 per pound. The number

    asked by Gabbi on April 11, 2017
  2. Math

    The grocery store has bulk pecans on sale, which is great since you're planning on making 8 pecan pies for a wedding. How many pounds of pecans should you buy? First, determine what information you need to answer this question,

    asked by Chistopher on February 29, 2016
  3. Math ---HELP!!!!!

    A study of a brand of “in the shell peanuts” gives the following results: Number of peanut bags Probability 25 0.003 30 0.020 35 0.090 40 0.150 45 0.350 50 0.217 55 0.170 A significant event at the 0.01 level is a fan getting

    asked by angela on June 15, 2016
  4. Math problem

    The modern grocery has cashews that sell for $4.00 a pound and peanuts that sell for 2.50 a pound. How much of each must Albert the grocer mixed to get 60 pounds of mixture that he can sell for three dollars per pound? Express the

    asked by Taylor on February 17, 2014
  5. Helpppppp

    The modern grocery has cashews that sell for $4.00 a pound and peanuts that sell for 2.50 a pound. How much of each must Albert the grocer mixed to get 60 pounds of mixture that he can sell for three dollars per pound? Express the

    asked by Taylor on February 17, 2014
  6. college algebra

    SELLING PEANUTS-samuel operates a small peanut stand. He estimates that he can sell 600 bags of peanuts per day if he changes 50 cents for each bag. He determines that can sell 20 more bags for each 1 cent reduction in price. A.

    asked by Hugo on October 13, 2015
  7. Mathematics

    Check my answer?? The bulk food section of a grocery store has two bins with different types of mixed nuts, The first bin contains Walnuts, peanuts and pistachios, The second bin contains pecans, almonds, Brazil Nuts and Walnuts,

    asked by MARIAtheBia on October 19, 2017
  8. 5th grade - MATH

    Can someone help me figure out the way to solve this math word problem? Gerri bought a small bag of peanuts and ate 1/2 of the peanuts on Monday. On Tuesday, she ate 1/2 of the peanuts that were left. On Wednesday, she ate 1/2 of

    asked by Anonymous on December 14, 2009
  9. Math Word Problem

    Cashews sell for $4.00 per pound and peanuts for $1.50 per pound. The peanuts didn't sell well, so in order to sell 60 lbs of peanuts the manager decided to mix 60 lbs of peanuts w/ cashews and sell the mixture for $2.50 per

    asked by Amy~ on September 12, 2010
  10. wossmaan

    the nuttyy shoppe has 10 kg of mixed pecans and cashews which sell for $8.40 per kilograms.cashews alone sell for $8 per kilogram,and pecans sell for $9 per kilogram.how many kilograms of pecans are there in the mix?

    asked by montrell willaims on June 17, 2010

More Similar Questions