Economics

I am taking Microeconomics.

I have the following question:

The cost of producing stero systems has fallen over the past several decades.

a) Use the supply-and-demand diagram to show the effects of falling production costs on the price and quantity of steros sold.

b) In your diagram, show what happens to consumer surplus and producer surplus.

I understand the question. I am not sure how the graph should look with the price going down for the concumser and producer surplus.

Can anyone provide a place online I can look to find a graph that shows this situation?

  1. 👍
  2. 👎
  3. 👁
  1. Draw your initial supply and demand curves. But this time have the supply and demand curves touch the y-axis. Indicate initial price and quantity

    Consumer suplus is the area BELOW the demand curve an ABOVE the price line. Producer surplus is the area BELOW the price line and ABOVE the supply curve.

    Now shift the supply curve (to the right indicating an increase in supply. What happens to the new levels of producer and consumer surplus?

    I hope this helps

    1. 👍
    2. 👎
  2. here is a picture
    http://en.wikipedia.org/wiki/Consumer_surplus

    1. 👍
    2. 👎

Respond to this Question

First Name

Your Response

Similar Questions

  1. Biology

    Which organ systems help deliver oxygen to body cells? I think that its the enodcrine and lymphatic systems the other choices are A.respitory and excratory B.muscular and immune systems C.respiratory and circulatory systems

  2. Managerial Economics

    For a cost function C = 100 + 10Q + Q2, the average variable cost of producing 20 units of output is A. 10 B. 20 C. 30 D. None of the statements associated with this question are correct

  3. Economics

    Suppose Honda's total cost of producing 4 cars is $225,000 and its total cost of producing 5 cars is $250,000 a)What is the average total cost of producing 5 cars b)What is the marginal cost of the fifth car? c)Draw the marginal

  4. Calculus

    The marginal cost for producing x units of a certain product is given by the formula MC = 0.001x^2-0.5x+66.5. A. What is the increase in the cost of the production if the production level is raised from 200 to 400 units? B. What

  1. Math - average rate problems(check + help)

    The total cost, c, in dollars of operating a factory that produces kitchen utensils is C(x)=0.5x^2+40x+8000, where x is the number of items produced in thousands. a)Determine the marginal cost of producing 5000itmes and compare

  2. calculus

    The total cost (in dollars) of producing x college textbooks is C(x) = 50x+ 11,000 What is the fixed cost? 11,000 What is the marginal cost? What is the total cost of producing 700 books? 34,000 books? What is the average cost

  3. analazye profit functions

    For a certain company, the cost function for producing x items is C(x)=40x+150 and the revenue function for selling x items is R(x)=−0.5(x−80)2+3,200. The maximum capacity of the company is 100 items. The profit function P(x)

  4. Precalculus

    Johnny's Tumblers sells plastic cups in bulk for start-up restaurants. Their cost for producing these is modeled by: c(x) = 0.02x^2 + 0.5x + 40 a) Since the marginal cost is found by taking the derivative, the formula for c'(x)= ?

  1. math correction

    is this correct? Marginal Cost of Coffee The manager of a restaurant found that the cost to produce 100 cups of coffee is $11.02, while the cost to produce 400 cups is $40.12. Assume the cost is a linear function of x, the number

  2. microeconomics

    If for a firm MRP > MFC, then the firm: a. is maximizing profits and should continue producing its current output. b. is maximizing factor costs and therefore is maximizing profits. c. should produce more output by increasing the

  3. Algebra

    The cost of producing 4 metal units is $204.80. The cost of producing 8 units is $209.60. What will it cost to produce 14 units?

  4. Business Calculus

    A manufacturer has found that marginal cost is dc/dx=3x^2-60x+400 dollars per unit when x units have been produced. The total cost of producing the first 2 units is $900. What is the total cost of producing the first 5 units? I

You can view more similar questions or ask a new question.