Math

To gather enough nectar to make 1 pound of honey, a bee must visit 2 million flowers. How many flowers must a bee visit to make 64 ounces of honey?

  1. 👍
  2. 👎
  3. 👁
  1. 1 pound = 16 ounces
    4 pounds = 64 ounces

    How do you think you'd solve this problem? If you post your answer, we'll be glad to check it for you.

    1. 👍
    2. 👎
    👤
    Ms. Sue

Respond to this Question

First Name

Your Response

Similar Questions

  1. Math

    If one honeybee makes 1/12 teaspoon of honey during its lifetime. how many honey bees are needed to make 1/2 teaspoon of honey? 1/12*2/1= 2/12=1/6 ???

  2. Math

    The Coffee Counter charges ​$11.00 per pound for Kenyan French Roast coffee and ​$15.00 per pound for Sumatran coffee. How much of each type should be used to make aa 24 pound blend that sells for ​$13.00 per​ pound?

  3. College Algebra

    A grocer mixes peanuts that cost $1.49 per pound and walnuts that cost $2.69 per pound to make 100 pounds of a mixture that costs $2.21 per pound. How much of each kind of nut did the grocer put into the mixture?

  4. algebra

    The manager of a bulk foods establishment sells a trail mix for $6 per pound and premium cashews for $13 per pound. The manager wishes to make a 315-pound mixture that will sell for $8 per pound. How many pounds of each should be

  1. Bio

    Which of the following early embryos would be easiest to distinguish from othe others? a) Bird B)Honey Bee C)Human D)Snake E)Rat

  2. science

    which of the following topics involving bees would an environmental scientist consider to be the most important ? 1. the effects of insecticides on bees and subsequently the pollination of agricultural crops 2. the amount of honey

  3. Math again

    Winnie the Pooh goes to the honey store to buy a case of honey for the winter. The case of 24 jars of honey cost $27.60. What is the cost of each jar? A) $0.87*** B) $1.00 C) $1.15 D) $62.40

  4. Managerial Economics

    HoneyBee Farms, a medium-size producer of honey, operates in a market that fits the competitive market definition relatively well. However, honey farmers are assisted by support prices above the price that would prevail in the

  1. Algebra- Check Please

    A farmer is tracking two wild honey bees in his field. He maps the first bee's path back to the hive on the line y=9/7x. the second bee's bee path follows the line y=-3x+12. Their paths cross at the hive. At what coordinate will

  2. Science

    Can someone tell me if I am right? My choices are observation, prediction, or hypothesis Male Red-winged Blackbirds display red wing patches to signal superiority to other males. Hypothesis Bees make honey. Observation Male

  3. Math

    A nut wholesaler sell two types of mixes of cashews and peanuts. He makes low-grade mix containing 8 pound of peanuts and 4 pound of cashews and high-grade mixer containing 6 pound of peanuts and 6 pound of cashews. Let x and y

  4. algebra

    Calvin mixes candy that sells for $2.00 per pound with candy that costs $3.60 per pound to make 50 pounds of cancdy selling for $2.16 per pound. How many pounds of each kind of candy did he use in the mix? I cannot figure out the

You can view more similar questions or ask a new question.