Ask questions and get helpful responses.

Math

A grocery store wants to make a mixture of nuts consisting of cashews and pecans. The cashews sell for $4 per pound while the pecans sell for $10 a pound. How many pounds of each nut must be mixed to produce a 6 pound mixture that sells for $8 per pound.

  1. 👍
  2. 👎
  3. 👁
  4. ℹ️
  5. 🚩
  1. total cost is

    4c + 10(6-c) = 8*6
    4c + 60 - 10c = 48
    6c = 12
    c = 2
    so p = 4

    Note that $8 is 2/3 of the way from $4 to $10, and so p is 2/3 of the final mix.

    1. 👍
    2. 👎
    3. ℹ️
    4. 🚩
  2. If I had 40 pounds of pecans and each pound is $2.50 how much money will I have

    1. 👍
    2. 👎
    3. ℹ️
    4. 🚩
  3. A deli charges $2.50 for the first pound of meat, and $.75 for each additional pound.this is represented by the equation c=2.50+0.75,how many pounds I buy

    1. 👍
    2. 👎
    3. ℹ️
    4. 🚩

Respond to this Question

First Name

Your Response

Still need help? You can ask a new question.