7th gr math proportional relationships

music down loads cost .95 cents each . is this a proportional relationship?

  1. 👍
  2. 👎
  3. 👁
  1. No.

    1. 👍
    2. 👎
    👤
    Ms. Sue
  2. example

    1. 👍
    2. 👎

Respond to this Question

First Name

Your Response

Similar Questions

  1. physics-speed

    i need help with this one thanks A particle starts from rest and is acted on by a net force that does work at a rate that is proportional to the time t. The speed of the particle is proportional to: a. sq. root t b. t c. t^2

  2. Math

    The following table shows a proportional relationship between w and z. w=18 and z=2. Write an equation to describe the relationship between w and z.

  3. mathema

    Determine whether the graph represents a proportional relationship. (4 points) A graph is shown. The x-axis is labeled from 0 to 9. The y-axis is labeled from 0 to 15. Four points are shown on the graph on ordered pairs 0, 2 and

  4. math

    4. Which equation represents a proportional relationship? a) y=1/2x b) y=2x-2 c) y=x+1 d) y=3x+3 5. Which points are part of the graph for the previous question's equation showing a proportional relationship? this is a select all

  1. school

    1) What are four suggested steps to becoming familiar with early music standards? I. Implement the music standards. II. Consult with a music specialist. III. Check to make sure the music standards are satisfied. IV. Read the music

  2. word problem(algebra)

    at the market, a pear cost b cents&an apple cost 7 cents less than a pear.Mrs Ravi bought 4 pears&an apple.Find the total amount Mrs Ravi paid in terms of b. Help me!

  3. Mathematics

    Which statement is always true? A. A linear relationship is proportional.]]]]]]]]]]]]]]]]]]] B. A linear relationship is non-proportional. C. A proportional relationship contains the point D. A non-proportional relationship has a

  4. math

    Is the relationship shown in the table proportional? If so, what is the ratio of dollars to months? | Months | Dollars | | 2 | 100 | | 3 | 150 | | 5 | 250 | | 8 | 400 | (a) proportional; $150 per month (b) proportional; $100 per

  1. Math

    At a local music store CDs cost 11.99including tax is the number of CDs purchased proportional to the cost of the CDs

  2. math

    A rectangular box with a volume of 320 cubic units is to be constructed with a square base and top. The cost per square foot of the bottom is 15 cents, for the top 10 cents, and for the sides is 2.5 cents. Find the dimensions that

  3. Math

    a photocopy store advertises the following prices: 5 cents per copy for the first 20 copies, 4 cents per copy for the 21st through 100th copy, and 3 cents per copy after the 100th copy. Let x be the # of copies, and let y = the

  4. Math

    An apple cost x cents and an orange costs y cents more than an apple .Express the cost of 8 apples and 12 oranges in term of X and Y.

You can view more similar questions or ask a new question.