Science

if a recipe for aple sauce cost for 1 killogram for apples how much apples would you need

Did you mean to write "calls for" instead of "costs"? You would need one kilogram! :)

You'd need one kilogram or 2.2 pounds of apples.

  1. 👍 0
  2. 👎 0
  3. 👁 115

Respond to this Question

First Name

Your Response

Similar Questions

  1. math

    BUY 6 APPLES AND GET 1 FREE APPLES COST $4.00 EACH Sahida purchased $120 worth of apples. a) How much free apples did she get? b) How many apples did she get altogether? c) Sahida's friends also bought the apples on sale. She

    asked by indira on March 1, 2017
  2. Algebra!!

    Six pears and three apples cost $3.90. Two pears and five apples cost $3.30. How much does one pear cost? Hint: You have two unknowns (variables), so you need two equations. Write one equation for each situation and solve the

    asked by Margie on November 13, 2006
  3. Help!Math....

    Six pears and three apples cost $3.90. Two pears and five apples cost $3.30. How much does one pear cost? Hint: You have two unknowns (variables), so you need two equations. Write one equation for each situation and solve the

    asked by Jessica on November 15, 2006
  4. Math

    Manuel bought 9 pounds of apples. He has eaten three fourths of a pound so far and has​ $15 worth of apples left. Write and solve an equation to find the cost of the apples per pound to the nearest dollar. How much did the

    asked by Kyle on November 14, 2016
  5. Math

    There are 3 types of apples in a basket: 7 Red Delicious apples, 8 Gala apples, and 9 Granny Smith apples. Without looking, what is the fewest number of apples you need to take out of the basked to guarantee that you have at least

    asked by Kabir on October 13, 2017
  6. Algebra!

    Six pears and three apples cost $3.90. Two pears and five apples cost $3.30. How much does one pear cost? Hint: You have two unknowns (variables), so you need two equations. Write one equation for each situation and solve the

    asked by Margie on November 13, 2006
  7. math

    Pilar picked 12 apples. She gave 1/4 of the apples to Dwayne, 1/4 of the apples to Murphy, and 1/4 of the apples to kelley. How many apples did each of them get?

    asked by Kesha on April 30, 2013
  8. Math

    If a grocery store, apples are sold in two different ways . you can buy individual apples for $0.75 each or you can buy 5 apples for $ 3.25. If you were buying 10 apples, which way would you purchase apples to get the better deal?

    asked by Shanti on September 29, 2016
  9. math

    Melons cost QR1.5 each and apples cost QR3.75 per kilogram. A man buys apples and melons at the supermarket. Write a formula to describe the total cost of his purchase. Investigate how many melons and how many kilograms of apples

    asked by Mota on November 7, 2009
  10. Math

    The Farmers Market sells apples by the bushel, and each bushel of apples weighs 42 lbs. A bushel of large apples contains 84 apples. If a bushel of small apples contains twice as many apples as a bushel of large apples, how many

    asked by Neel on October 3, 2012

More Similar Questions