Science

if a recipe for aple sauce cost for 1 killogram for apples how much apples would you need

Did you mean to write "calls for" instead of "costs"? You would need one kilogram! :)

You'd need one kilogram or 2.2 pounds of apples.

  1. 👍
  2. 👎
  3. 👁

Respond to this Question

First Name

Your Response

Similar Questions

  1. math

    A dozen apples costs $2.55. At this rate, how much would 8 apples cost?

  2. math

    Audrey bought 7 pounds of diced apples and shared them equally among 4 friends. How many pounds of apples did each person receive? Two of the friends put the portions they received together and then gave them to the food pantry.

  3. math

    Suzanne bought 50 apples at the apple orchard. She bought 4 times as many red apples as green apples. How many more red apples than green apples did Susan buy?

  4. Math

    A store has apples on sale for $3.00 for 2 pounds. If an apple is approximately 5 ounces, how many apples can you buy for $12.00? Complete the explanation. The cost per pound of the apples on sale is $3.00 You can buy how many

  1. fractions

    Claire cut some apples into eights. She ate all but 17 pieces. how many whole apples and parts of apples did she have left over?

  2. Easy

    Eric picked 8 baskets of apples. There were 26 apples in each basket. How many apples did he pick?

  3. Mathematicss

    Ashley need 28 apples to make 4 pies. How many apples will she need to make 20 apple pies? a. 120 apples b. 128 apples c. 136 apples d. 140 apples

  4. Math

    A fruit seller had 450 apples and pears.He sold 1/2 of the apples and 1/4 of the pears. He had a total of 265 apples and pears lefty How many more apples than pears did he have at first. Thanks😊

  1. ALGEBRA WRITE EQUATION

    FOOD: each variety of apples cost $1.20/lb at a grocery store. you buy 4lbs of cortland apples and some gala apples for eating. the total cost is $7.20. how many lbs of gala apples did you buy? i think i got the answer but not

  2. Math

    Let a represent the pounds of apples that Aaliyah buys. Apples cost 0.99 per pound. Aaliyah has a coupon for .50 off her purchase. She pays a total of 2.14 for apples

  3. Mayh

    Martin used apples to make muffins. Omar used apples to make applesauce. Omar used 5 fewer than half as many apples as Marrin used. Write an expression to show the number of apples that both used in all. What does variable

  4. Math

    Mrs lim bought apples at a cost of $150 from the wholesaler. If she sells 1 pace of 5 apples at $2.40, what is the least number of apples she must sell in order to make a profit? I am kind of sure I need to use HCF(highest common

You can view more similar questions or ask a new question.