Math... Sort of

How much would 10 cents be worth in 1906? (Like relative to how much it would be worth now)

  1. 👍
  2. 👎
  3. 👁
  1. It is hard to determine, almost impossible. Goods were labor intensive in those days, nowadays there is much more productivity.

    However, here are some prices in 1906:

    http://www.gti.net/mocolib1/prices/1906.html

    1. 👍
    2. 👎
    👤
    bobpursley

Respond to this Question

First Name

Your Response

Similar Questions

  1. differentiability

    If g is a differentiable function such that g(x) is less than 0 for all real numbers x and if f prime of x equals (x2-4)*g(x), which of the following is true? A. f has a relative maximum at x=-2 and a relative minimum at x=2, B. f

  2. math

    how many ways can you make 45 cents with pennies, dimes, nickels,and quarters????? help me as fast as you can this is worth 1/2 my grade

  3. Calculus

    Find the values of x that give relative extrema for the function f(x)=3x^5-5x^3 A. Relative maximum: x= 1; Relative minimum: x=sqrt(5/3) B. Relative maximum: x=-1; Relative minimum: x=1 C. Relative maxima: x=+or- 1; Relative

  4. Algebra 2

    Please help super confused!!! Which points are the best approximation of the relative maximum and minimum of the function? f(x)=x^3+3x^2-9x-8 a. Relative max is at (3,-13), relative min is at (-3,-19). b. Relative max is at

  1. Math

    Cheryl gave Brenda 7 coins worth .92 cents. Two coins were quarters. What were the other 5 coins?

  2. Prob. Math

    Sarah draws a card from a deck of 52 cards. She receives 40 cents for a heart, 50 cents for an ace, and 90 cents for the ace of hearts. The cost of a draw is 15 cents. How much will Sarah lose if she plays this game?

  3. Mathematics

    Amanda sold 6 of the 12 stickers she bought at 0.49 cents each for 0.75 cents each and the reamining stickers at 40 cents each.Did amanda make a profit or loss selling stickers?? 6 stickers were sold for 0.26 cents more which is =

  4. Math

    A 6-pack of 4oz containers of yogaurt costs 2.99. what is the unit price in cents per ounce? Round to the nearest hundredths of a cent. First I would take 6 x 4 = 24 oz. Then I would divide 2.99/24 and get an answer of .1245833.

  1. math

    A bit is one eighth of a dollar how many cents is 6 bits? My answer is 6 cents? I don't think I am right.

  2. math

    A rectangular box with a volume of 320 cubic units is to be constructed with a square base and top. The cost per square foot of the bottom is 15 cents, for the top 10 cents, and for the sides is 2.5 cents. Find the dimensions that

  3. Math (hard)

    Postcard stamps are 20 cents each, while letter stamps are 33 cents each. If you have 50 stamps worth $12.60, how many of each type do you have? I don't even know where to begin with this Q.

  4. ALGEBRA

    Mae open her coin purse and found pennies,nickels and dimes with a total value of $2.85.If there are twice as many pennies as there are nickels and dimes combined.How many pennies,dimes and nickels are there if she has a

You can view more similar questions or ask a new question.