Math(Unit Rate)

If 20 units= 10kg whats the unit rate?

http://www.eduplace.com/math/mathsteps/6/e/

is that your gf? "sam"????

20/10 reduce,= 2/1 divide,=.5 Kg/unit

calculate the unit rate what dose this mean

Find each unit rate. $112 in 8 hours

  1. 👍 0
  2. 👎 0
  3. 👁 302
  1. $14 that was easy
    Gosh ya ppl it's easy math.
    oh and albanians rock forever. love all ya albanians out there. :) :) :>

    1. 👍 0
    2. 👎 0
    posted by e.e
  2. Hmm, i had forgotten how to do that for a moment, very helpful. So you had to divide 112 by 8 in order to get the unit rate $14 an hour... i get it now =3

    1. 👍 0
    2. 👎 0
    posted by Phone
  3. what is a unit rate

    1. 👍 0
    2. 👎 0
  4. $14 duh

    1. 👍 0
    2. 👎 0
  5. ur moms vag. lmfao8======>~~~

    1. 👍 0
    2. 👎 0
  6. I have a question what is 14 hours in two weeks in ratios

    1. 👍 0
    2. 👎 0
    posted by Liza
  7. i need help

    1. 👍 0
    2. 👎 0
    posted by derrick
  8. Y=12x

    1. 👍 0
    2. 👎 0

Respond to this Question

First Name

Your Response

Similar Questions

  1. unit rates

    what is a unit rate and 7 facts bout them??? http://www.eduplace.com/math/mathsteps/6/e/ http://www.aaaknow.com/rat-unit-rate.htm

    asked by dezy on December 19, 2006
  2. math

    I am having a difficult time calculating rates and unit prices. Can someone describe a simple process for using rates and unit prices that will help me understand these concepts? I searched Google under the key words "rates 'unit

    asked by jeff on February 2, 2007
  3. math

    Describe a simple process for using rates and unit prices that might help someone who is having difficulty understanding these concepts. Include either an example from the text or one of your own to explain the solution process. I

    asked by ashley-help please! on August 1, 2007
  4. math

    How do you divide, and multiply decimals??? http://www.eduplace.com/math/mw/background/5/09/

    asked by DeAndrea on May 13, 2007
  5. math/unit rate

    please help me find the definition for unit rate. It depends upon what kind of unit. Go to www.google.com and type in unit rate. There is one source there for hotel unit rates, another for unit rates for the medical field, etc.

    asked by hannah on September 26, 2006
  6. Estimating Quotents

    How do you estimate quotents and find a overestimate or a underestimate? If you know please please let me know! I searched Google under the key words "estimate quotients" to get these possible sources:

    asked by Jordan on January 4, 2007
  7. Unit rate

    100 into 40 in 5 hrs http://www.eduplace.com/math/mathsteps/6/e/ 500 A 6 pack of juice boxes costs $3.99, A 24 pack costs 9.99, A 12 pack costs $5.99. What is the least expensive way to do this? What do 158 juice boxes cost?

    asked by H-E-B on November 13, 2006
  8. Math, Science, Writing, Language, Test Preparation

    I was wondering can I receive website to help me prepare for vocabulary, geometry, chemistry, PSAT, SAT, and ACT Thanks Study skills are number one, as far as I can see. Subject areas are included in these sites, too:

    asked by Study Nut on July 21, 2006
  9. TO: WHITNEY

    I've removed your last post because it was rude and insulting. I've also banned you from posting here. Jiskha tutors cannot teach you math from the beginning. Since you have neither teacher nor textbook, I urge you to use sites

    asked by Ms. Sue on October 4, 2010
  10. maths and english

    i have trouble with my subtractioin i also have problems with my spellings please help Please check these sites for games to help you improve your spelling. http://www.funbrain.com/spell/index.html

    asked by sophie on May 9, 2007

More Similar Questions