Mathematics!

A cereal factory has weekly fixed costs of $48,000. It costs $1.37 to produce each box of cereal. A box of cereal sells for $3.99. Express the profit function p(x) that gives the total weekly profit from x boxes of cereal.

  1. 👍
  2. 👎
  3. 👁
  1. cost for x boxes = 1.37x
    fixed cost regardless of x: 48000
    Income for x boxes = 3.99x

    Profit = income - total costs
    p(x) = 3.99x - (48000 + 1.37x)

    1. 👍
    2. 👎

Respond to this Question

First Name

Your Response

Similar Questions

  1. Accounting

    If fixed costs are $300,000, the unit selling price is $31, and the unit variable costs are $22, what is the break-even sales (units) if fixed costs are reduced by $30,000? Answer 30,000 units 8,710 units 12,273 units 20,000 units

  2. accounting

    Fixed Company produces a single product selling for $30 per unit. Variable costs are $12 per unit and total fixed costs are $4,000. What is the contribution margin ratio? (Points :1) 1.67 2.50 0.40 0.60

  3. Economics

    You’ve been hired by an unprofitable firm to determine whether it should shut down its unprofitable operation. The firm currently uses 70 workers to produce 300 units of output per day. The daily wage (per worker) is $100, and

  4. Math

    What is the difference in price per cubic inch? A family-sized box of cereal with dimensions 3x9x12 inches costs $6, while the regular size with dimensions 2 x 8 x 9 inches costs $4.50.

  1. Finance

    Personal Finance school can you check my answers? 1. The two components of are variable costs and fixed costs. Entire cost Total cost* Complete cost Required cost 2. What is the margin of safety? How much sales can fall before a

  2. accounting

    Looking at this question and not sure why fixed cost is 2,000 and not 6,000. ********** Galley Industries can produce 100 units of necessary component parts with the following costs: Direct Materials $20,000 Direct Labor 9,000

  3. mathematics

    Cereal comes in two different-sized boxes. • Box A costs $5.25 for 250 g. • Box B costs $4.50 for 375 g. Which box is cheaper per gram, and how much cheaper per gram is it? *

  4. Accounting

    The standard costs and actual costs for factory overhead for the manufacture of 2,500 units of actual production are as follows: Standard Costs Fixed overhead (based on 10,000 hours) 3 hours @ $.80 per hour Variable overhead 3

  1. Accounting

    Blane Company has the following data: Total Sales 800,000, Total Variable Costs 300,000, Fixed Costs 200,000, Units Sold 50,000, What will operating income be if units sold double to 100,000 units?

  2. Economics

    The accompanying table shows a car manufacturer’s total cost of producing cars: Qty |TC| Variable Costs| Avg. Var. Costs| Avg. Total Costs| Avg. Fixed Costs 0 |$500,000| ---- | ---- | ---- |---- | 1 |540,000 | 2 |560,000 | 3

  3. math

    A certain brand of cereal costs $3.25 per box before sales tax is added. When you buy 5 or more boxes of this cereal you receive 1 additional box for free. What is the average cost per box of cereal for 6 boxes before sales tax

  4. Math

    A retail store estimates that weekly sales s and weekly advertising costs x (both in dollars) are related by s=50000−430000e^(−00009x) The current weekly advertising costs are 2000 dollars and these costs are increasing at the

You can view more similar questions or ask a new question.