Math 101

Suppose you have a cookie stand, and when you charge $3 per cookie box you sell 250 boxes. But when you raise your price to $4 you only sell 120 boxes.

a. Write an equation for the number of boxes you sell as a function of the price you charge.

b. Denote "B" for number of boxes, and "P" for the price you charge.

c. Assume the function is linear..

  1. 👍 0
  2. 👎 0
  3. 👁 131
asked by Ann
  1. Look at it as if you are given two ordered pairs
    (3,250) and (4,120) of the form (P,B)
    slope = (120-25)/(4-3) = -130/1 = -130

    then just like in y = mx + b
    B = -130P + b
    sub in (4,120)
    120 = -130(4) + b
    b = 640

    B = -130P + 640

    check:
    if P= 3 , B = -130(3) + 640 = 250
    if P = 4 , B = -130(4) + 640 = 120

    All is good.

    1. 👍 0
    2. 👎 0
    posted by Reiny

Respond to this Question

First Name

Your Response

Similar Questions

  1. Math

    Suppose you have a cookie stand, and when you charge $3 per cookie box you sell 200 boxes. But when you raise your price to $4 you only sell 120 boxes.

    asked by Colby on May 15, 2011
  2. MAT101

    Suppose you have a cookie stand, and when you charge $3 per cookie box you sell 200 boxes. But when you raise your price to $4 you only sell 120 boxes. Write the equation for the number of boxes you sell as a function of the price

    asked by Kirk on July 24, 2011
  3. math

    Meka plans to bake a large circular cookie for her brother. She wants to decorate the outer edge of the cookie with small pieces of chocolate. The radius of the cookie is 7 inches. Which is the closest to the circumference of the

    asked by mickeymouse on April 23, 2011
  4. Language

    the author compares the cookie to a flying saucer most likely to? A. emphasize the large size of the cookie•• B. Indicate the color of the cookie C. Illustrate the cookie rotation through the air D. Add a set effect Plz

    asked by Tayler on January 18, 2016
  5. Math

    You pay $2.97 for 3 cookies. What is the unit price? $0.97 per cookie************ $0.99 per cookie $1.00 per cookie $2.97 per cookie

    asked by Trikzz on October 14, 2019
  1. Math

    A bakery charges $0.10 for a cookie that is 2 inches in diameter. If the price is proportional to the area, how much do they charge for an extra large cookie that is 8 inches in diameter? Assume that each cookie is shaped of a

    asked by anonymous on April 24, 2016
  2. math

    A bakery charges ten cents for a cookie that is 2 inches in diameter. If the price is proportional to the area, how much do they charge for an extra large cookie that is 8 inches in diameter? Assume that each cookie is shaped of a

    asked by Trinity on May 19, 2014
  3. LANGUAGE ARTS HELP

    read the following sentence from The Watsons Go to Birmingham - 1963 A week later i was walking in the alley behind Mitchell's when a big cookie with pink frosting just about hit me in the head. It went by like a little flying

    asked by Millie on January 19, 2016
  4. Math 7 - NYS Math Exam Review Help! (Q2)

    9. Eric's mother wants to help him with his math homework. She puts 24 cookies in a cookie jar. Twelve (12) of the cookies are chocolate chip, 8 are oatmeal, and 4 are peanut butter. She then has Eric select a cookie from the jar

    asked by Laruen on April 15, 2012
  5. Super teacher worksheet

    Liam bakes two doze thank giving cookie he put an equal number of cookiein three boxes how many cookie are in each box

    asked by Krih on November 21, 2016

More Similar Questions