math UNIT RATE

an 8 ounce can of tomatoes costs $1.14. an 12 12 once can costs $1.75. which can of tomatoes has the better unit price? PLEASE SHOW WORK

  1. 👍
  2. 👎
  3. 👁
  1. Unit price is price per ounce, usually expressed in cents per ounce. For the first can,
    1.14/8 = 0.1425 $/oz = 14.25 cents/oz

    Now you do the second can and compare them. They are pretty close in unit price. Sometimes the bigger size is not the better deal.

    1. 👍
    2. 👎

Respond to this Question

First Name

Your Response

Similar Questions

  1. Economics

    PROBLEM SOLVING 1: "ANDREA'S SOFTWARE BUSINESS" I. Complete the following table: DO THE MATH Data Number of Programs Total Fixed Costs Total Variable Costs Total Costs Marginal Costs Average Fixed Costs Average Variable Costs

  2. math

    Macy's Department Stores markup men's cologne 63% on cost for an 8-ounce bottle. A bottle of cologne costs Macy's $23.00. What is the selling price for the 8-ounce bottle? $31.51

  3. Algebra

    A store is selling two mixtures of coffee beans in one-pound bags. The first mixture has 12 ounces of Sumatra combined with 4 ounces of Celebes Kalossi, and costs $15. The second mixture has 4 ounces of Sumatra and 12 ounces of

  4. calc

    Nutrition Ruff, Inc. makes dog food out of chicken and grain. Chicken has 10 grams of protein and 5 grams of fat per ounce, and grain has 2 grams of protein and 2 grams of fat per ounce. A bag of dog food must contain at least 224

  1. math

    A 16 2/5 ounce package of medicated cough drops costs $0.99. What is the unit cost? A. $0.08 per ounce B. $0.50 per ounce C. $0.76 per ounce D.$0.06 per ounce

  2. Chemistry

    I am very confused with this problem, i tried using the percent yeild but i got stuck. Can u help? The O'Keefe's have 75 gallons of cucumbers for pickling. The 1.5 M KOH solution costs $3.50 per liter, 9 M H2SO4 solution costs $8

  3. Algebra please help

    A grocery store sells snacks by weight. A six ounce bag of mixed nuts costs $3.60. Predict the cost of a two ounce bag. Please help answer

  4. Math

    A 48-fluid-ounce container of orange juice costs $2.40.A 60-fluid-ounce container of orange juice costs $3.60. Which is a better buy????

  1. Math

    A bottle contains 20 fluid ounces of lotion and sells for $5.80. The 20-fluid-ounce bottle contains 125% of the lotion in the next smallest size, which sells for $5.12. Which is the better buy? Explain. The bottle is the better

  2. math

    a 20-ounce bag of popcorn costs $2.80. if the unit price stays the same, how much does a 35-ounce bag of popcorn cost?

  3. math

    A grocery store sells snacks by weight. A six ounce bag of mixed nuts costs $3.60. Predict the cost of a ounce bag

  4. math

    A jeweler wants to make a silver alloy to be used to make necklaces. How many ounces of a silver alloy that costs $3.50 per ounce should be mixed with one that costs $7.00 per ounce to make a new 30-ounce alloy that costs $6.30

You can view more similar questions or ask a new question.