math

Amy bought some stationary from a bookstore. The total cost of 3 files A,B,C was $5.60 more than the total cost of 4staples. A cost $1.90 less than each of the other 2files. B cost $4.20 more than each staple. Find the cost of C

  1. 👍 0
  2. 👎 0
  3. 👁 180
  1. $X = Cost of B.
    $X = Cost of C.
    X -!.90 = Cost of A.

    X - 4.20 = Cost of each staple.

    X + X + (X-1.90) = 4(X-4.20) + 5.60,
    3x - 1.90 = 4x-16.80 + 5.60,
    3x - 4x = -16.80 + 5.60 + 1.90 = -9.30,
    -x = -9.30,

    X = $9.30. = Cost of B.
    X = $9.30 = Cost of C.
    X-1.90 = 9.30 - 1.90 = $7.40=Cost of A.

    1. 👍 0
    2. 👎 0

Respond to this Question

First Name

Your Response

Similar Questions

  1. Math

    A customer went to the garden shop and bought some potting soil for $12.50 and 6 shrubs. If the total bill was $71.00, how much did each shrub cost if they all cost the same? Write and solve an equation. Show your work.

  2. Math

    a customer went to a garden shop and bought some potting soil for $12.50 and 6 shrubs if the total bill was $71 how much did each grub cost if they all cost the same write and solve an equation to show your work

  3. math plz plz plz plz help plz .....thank you

    mark bought a notebook for $1.45 and some pencils that cost $0.42 each if the total cost was 6.91,how many pencils did he buy A.12 B.13 C.14 D.15 is 14 the answer plz help thank you

  4. Math

    Hugh bought some magazines that cost $3.95 each and some books that cost $8.95 each. He spent a total of $47.65. If Hugh bought 3 magazines, how many books did he buy? The equation that models the problem is 3.95m + 8.95b = 47.65,

  1. gr 11 physics

    Bill and Amy want to ride their bikes from their neighborhood to school which is 14.4 km away. It takes Amy 40 mins to arrive at school. Bill arrives 20 mins after Amy. How much faster(in meters/second) is Amy's average speed for

  2. Math

    Pizza cost $1.50per slice. Use a table and an equation to represent the relationship between the number of slices of pizza bought and the total cost?

  3. math

    The table shows ticket prices at the movie 16 theater.Let a represent the number of adult tickets, c the number of childrens tickets and s the number of senior citizen tickets. adults cost:$8.75 childrens cost:$6.50 senior citizen

  4. math

    a customer went to a garden shop and bought some potting soil for 17.50 and shrubs. if the total bill was $71.00, how much did each shurb cost if they all cost the same? write and solve an equation. show your work

  1. Math

    Three times as many children as adults attend a concert on Saturday. An adult's ticket cost $7 and a child's ticket cost $3. The theater collected a total of $6,000. How many people bought tickets?

  2. Arithmetic

    A shopper bought 4 pillow cases that cost $4.98 a piece, 2 fitted sheets that cost $8.29 a piece, and 2 flat sheets that cost $8.09 a piece. What was her total bill?

  3. Science

    Bill and Amy want to ride their bikes from their neighborhood to school which is 14.4 kilometers away. It takes Amy 40 minutes to arrive at school. Bill arrives 20 minutes after Amy. How much faster (in meters/second) is Amy’s

  4. algebra

    you will be making hanging flower baskets. the plants you have picked out are blooming annuals and non-blooming annuals. the blooming annuals cost $3.20 each and the non-blooming annuals cost $1.50 each. you bought a total of 24

You can view more similar questions or ask a new question.