Algebra 1

A beauty salon buys bottles of styling gel for $4.50 per bottle and marks up the price by 40%. For what price does the salon sell each bottle?

  1. 👍 0
  2. 👎 0
  3. 👁 327
  1. 1.4 * 4.50 = ?

    1. 👍 0
    2. 👎 0
    👩‍🏫
    Ms. Sue
  2. Where did you get the 1.4 from?

    1. 👍 0
    2. 👎 0
  3. 140% = 1.4

    1. 👍 0
    2. 👎 0
    👩‍🏫
    Ms. Sue
  4. But it's 40% not 140%.

    1. 👍 0
    2. 👎 0
  5. nevermind

    1. 👍 0
    2. 👎 0

Respond to this Question

First Name

Your Response

Similar Questions

  1. Math

    solve the equation 1. y-5/3=1 a) -2

  2. Mathematics

    Perfume is sold in two different sizes of bottle The 80ml bottle is priced at £55 The 50ml bottle is usually priced at £45, but is on special offer If you buy one 50ml bottle of perfume, you get a second for half price By

  3. 7th gade math Ms. Sue please

    1. y minus five over three= 1 (1 point) –2 8 18 6 2. 6x + 29 = 5 (1 point) –4 –18 204 –144 3. Combine like terms: –21a + 16a (1 point) –5a 5a 37a –37a Simplify the expression. 4. 9a – b – 2a – 10b (1 point)

  4. Math

    Raymond buys bottles of water at $2.10 each and a large pizza at $12.99. The total cost was $21.39. How many bottles of water b did he buy?

  1. math

    a distributor of apple juice has 5000 bottle in the store that it wishes to distribute in a month. from experience it is known that demand D (in number of bottles) is given by D = -2000p² + 2000p + 1700. the price per bottle that

  2. Math!!

    Raymond buys bottles of water at $2.10 each and a large pizza at $12.99. The total cost was $21.39. How many bottles of water b did he buy? A. 2.10b+12.99=21.39; 4 bottles B. 2.10+12.99b=21.39; 4 bottles C. 2.10c= 21.39+12.99; 6

  3. 7th grade math Ms. Sue please last questions

    2. 6x + 29 = 5 (1 point) –4 –18 204 –144 7. 4(y – 4) = 8 (1 point) –2 2 4 6 9. Raymond buys bottles of water at $2.10 each and a large pizza at $12.99. The total cost was $21.39. How many bottles of water b did he buy?

  4. stats

    A company that manufactures and bottles apple juice has a machine that automatically fills 16-ounce bottles. There is some variation, however, in the exact amount of juice dispensed into each bottle. From a large number of

  1. 7th grade math Ms. Sue

    2. 6x + 29 = 5 (1 point) –4 –18 204 –144 9. Raymond buys bottles of water at $2.10 each and a large pizza at $12.99. The total cost was $21.39. How many bottles of water b did he buy? (1 point) 2.10b + 12.99 = 21.39; 4

  2. Statistics

    A brewery's filling machine is adjusted to fill bottles with a mean of 32.6 oz. of ale and a variance of 0.004. Periodically, a bottle is checked and the amount of ale noted. (a) Assuming the amount of fill is normally

  3. math

    pamela is shopping for bottled water at the supermarket. which is the best buy? A 1 2-liter bottle for 0.89 B 3 1-liter bottles for 1.50 ** C 24 0.5 liter bottles for 5.25 D 36 0.025-liter bottlesfor 4.75

  4. science-chem

    Four bottles, labeled A through D, each containing about 5 grams of finely powdered white substance are found in a lab. Near the bottles are four labels specifying high purity and indicating that substances are glucose (C6H12O6),

You can view more similar questions or ask a new question.