8TH GRADE MATH

FOR EVERY TWO M & M PACKS YOU BUY YOU GET TWO FREE
IF ONE M & M PACK COSTS 79 CENTS HOW MANY CAN YOU BUY FOR 6.00 DOLLARS

6.00 DIVIDED BY .79? ANS 6?
OR 3?

  1. 👍 0
  2. 👎 0
  3. 👁 131
  1. if you buy 2, you get two free: cost: 1.58 for four.
    If you buy 4, you get 4 free: cost3.16 for 8
    if you buy 6, you get six free: cost 4.74

    so I guess you get 12 for 4.74

  2. HALP ME ABOUT MY HOMEWORK MATH

    Integer Operations
    HW – PP. 57 & 58
    #28 - 38 E, 41 - 46

    P ME ABOUT MY HOMEWORK

    1. 👍 0
    2. 👎 0

Respond to this Question

First Name

Your Response

Similar Questions

  1. Statistics

    Suppose a basketball player is an excellent free throw shooter and makes 90% of his free throws (i.e., he has a 90% chance of making a single free throw). Assume that free throw shots are independent of one another. Suppose this

    asked by Grace on March 17, 2013
  2. algebra 1

    The graph shows the relationship between the total amount of money that Carly will have left, y, if she buys x packs of baseball cards. How much money will she have if she doesn't buy any packs of baseball cards?

    asked by Anonymous on March 31, 2016
  3. History

    Please check my answers please. Thank you! 1. The U.S. economy is a free enterprise system. True* False 2. Work you do for pay is called a _____. service industry diverse workforce job* volunteer job 3. When there are many people

    asked by Anonymous on September 7, 2016
  4. Math 6th grade

    Mr.Baker has baked some muffins. If he packs them in boxes of 4, he will have 3 left over. If he packs them in boxes of 5, he will also have 3 left over If he packs them in boxes of 6, he will have only 1 left over. Find the least

    asked by Andrea on September 19, 2016
  5. math

    Question 2 of 5 Instructions:Select the correct answer. A store sells 12-packs of ballpoint pens for $1.09 each and composition books for $2.79 each. Cindy buys m packs of ballpoint pens and n composition books. The store offers a

    asked by avery on June 1, 2017
  1. 7th grade math Ms. Sue please!

    1. Write the following ratio in simplest form: 32 min:36 min 8:9 8:36 32:9 128:144 2. Marie saved $51. On Wednesday, she spent $8 of her savings. What ratio represents the portion of her total savings that she still has left? 43:8

    asked by Delilah on October 30, 2012
  2. math

    a pack of cardinal flower seeds costs $4, and a pack of petunia flower seeds costs $2.50. you buy the same number of packs of each type of flower and spend $39. How many pack of each do you buy? write an equation to solve.

    asked by Anonymous on November 17, 2014
  3. math

    toffees are sold in packs of 8. Tony buys 4 packs. He eats 25 toffees. How many toffees are left?

    asked by Anonymous on May 12, 2016
  4. math

    Miss Jennifer is buying pencils in packs of 12, notebooks in packs of 16, and red pens in boxes of 20. She needs to have the same number of pencils, notebooks, and red pens. What is the smallest number of packs of each type that

    asked by ucuedufre on February 8, 2020
  5. Math

    Find the number of each kind of object in the collection. Sue's Card Collection 8 packs of baseball cards 3 fewer packs of hockey cards than football cards 17 packs in all

    asked by Quan on March 1, 2013
  6. 11th grade math algebra 2 trig

    you are buying beads and string to make a necklace. the string coast $1.50 a pack of 10 decorative beads costs $0.50 and a pack of 25 plain beads costs $0.75 you can only spend $7.00 and you need 150 beads you wish the necklace to

    asked by Nick on October 9, 2008

You can view more similar questions or ask a new question.