Math

“How much does one cost?” asked the man.“50 cents” replied the hardware clerk“and how much does 18 cost?” the customer asked.“One dollar” said the clerk
“Ok I’ll take seven hundred six” the man said “That will be $1.50 sir”
What was the man buying?

  1. 👍 0
  2. 👎 0
  3. 👁 132
  1. He was buying numerals for his mail box. each numeral is 50cents.

Respond to this Question

First Name

Your Response

Similar Questions

  1. Math

    Terry bought some gum and some candy. The number of packs of chewing gum was one more than the number of mints. The number of mints was three times the number of chocolate bars. If gum cost 6 cents a pack, mints cost 3 cents each,

    asked by bob on June 6, 2020
  2. Math

    An apple cost x cents and an orange costs y cents more than an apple .Express the cost of 8 apples and 12 oranges in term of X and Y.

    asked by Ainul on June 11, 2017
  3. English

    Identify the sentence for questions 16-18 that contains NO errors in punctuation or use of italics. 16. A.) Catherine asked, "Where are you going"? B.) "We're going to volunteer ate the animal shelter," said Dan, "Do you want to

    asked by Cassie on November 11, 2013
  4. College Math

    James bought 24 bolts at the hardware store for a total of $9.00. Some were 3−inch bolts that cost 36 cents each and the others were 4−inch bolts that cost 42 cents each. How many 3−inch bolts did James buy?

    asked by Victoria on May 6, 2016
  5. grammar punctuation

    Fine the error in punctuation or capitalization 1. "After you've rested," Frank said, "please help me move these boxes." "Can we wait until later?" asked Emily. "I have a lot of homework." "It won't take very long." replied Frank.

    asked by kevin on April 18, 2012
  1. Math (algebra)

    Could you help me with this math question: A can in the shape of a right circular cylinder is required to have a volume of 500 cubic centimeters. The top and bottom are made of material that costs 11 cents per square centimeter,

    asked by Kyla on March 19, 2014
  2. math

    43. A phone company charges 10 cents per minute for the first 3 minutes of a call, and 10-cents for each minute thereafter.What is the cost, in cents, of a 10-minute phone call? a. 200-20c b.100c+70 c. 30+7c d.100-7c e. 100-70c

    asked by Thomas on May 30, 2014
  3. math

    A rectangular box with a volume of 320 cubic units is to be constructed with a square base and top. The cost per square foot of the bottom is 15 cents, for the top 10 cents, and for the sides is 2.5 cents. Find the dimensions that

    asked by math dave on April 17, 2013
  4. English

    Living with People Tip Tip was discovered on an island by some curious explorers. The island was left alone by the modern world for the past several hundred years. When one of the explorers saw the tip of the island, he asked his

    asked by Anonymous on February 19, 2018
  5. Math

    In a store, pencils have one price and pens have another. 3 Pencils and 2 pens cost 78 cents. 2 pencils and 3 pens cost 72 cents. How much does 1 pencil and 1 pen cost? Help! I don't get this.

    asked by Nomad on April 16, 2013
  6. word problem(algebra)

    at the market, a pear cost b cents&an apple cost 7 cents less than a pear.Mrs Ravi bought 4 pears&an apple.Find the total amount Mrs Ravi paid in terms of b. Help me!

    asked by kimi on September 24, 2011

You can view more similar questions or ask a new question.